Hassas Ciltler İçin İpuçları - Hasta Sözlük
Hassas Ciltler İçin İpuçları

Cildinizi pürüzsüz haline getirmek yıllar ve sayısız denemeler alabilir. Belki cildiniz asla kusursuz olmayacak, ama iltihaplanmadığı ve sivilcelerle kaplı olmadığı için mutlu olacaksınız. (Hassas cilt akne içermeyebilir, ancak aşırı derecede kuru ya da pul pul olabilir ve kolayca tahriş olabilir.) Hala o garip, sivilce eğilimli aşamadan geçiyorsanız hassas cilt problemlerinizi gidermenize yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına göz atmanız gerekebilir:

1. Cildinize çok sert davranmayın.
Bunu zor yoldan öğrenmeyin. Cildinizi güçlü, kuruyan sabun ve sert tipte büzücü maddelerle sürekli fırçalamayın. Bunu yapmak, yağ bezlerinizi nem kaybını telafi etmek için aşırı hızda çalıştırmaya başlar, sonunda gözenekler tıkanır ve daha da fazla kusur ortaya çıkar. Cildinizle savaşmak yerine ona karşı nazik olun. Hassas ciltler özel ilgi gerektirir, bu nedenle cildinizi nemden arındırmayan en yumuşak sabun veya sıvı temizleyiciyi kullanın. Ve aşırıya kaçmayın!

2. Cilt Tipinizi bilin.
Cilt tipinize göre formüle edilmiş güzellik ürünlerine bağlı kalmak ve günde iki kez arındırma-tonu-nemlendirme güzellik rutininiz konusuna bağlı olmak önemlidir. Cildinizin nemlenemeyecek kadar yağlı olduğunu düşünüyorsanız, bunu sadece geceleri yapın. Cildinizi her gün peeling yapmak ve kirlerden arındırmak cazip gelse de, bunu sadece haftada bir yapın - yoksa cildinizi tahriş etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca, asla makyajınızı temizlemeden uyumayın!

3. Günlük Güneş Kremi Kullanımı
Hassas cilt, güneşe maruz kalmanın kötülüklerine (yanma, lekeli cilt, renk değişikliği, kırışıklıklar) daha yatkındır; tersine, aşırı güneşe maruz kalmak da hassas ciltlere neden olabilir. Bu yüzden güneş kremini günlük bir alışkanlık haline getirin. Günlük hayatta kullanacağınız güneş kremi plajda kullandıklarınızdan değildir. Günlük güneş kremlerine bir göz atın.

4. Aldığınız ürünlerin etiketini kontrol edin.
"Hassas" kızlar ürünleri konusunda daha meraklı olmalıdır, bu nedenle "toksik olmayan", "hipoalerjenik", "kokusuz" ve "paraben içermez" gibi anahtar kelimelere dikkat edin. Ayrıca, "anti-bakteriyel" ürünler cildinize iyi gelse de, yüksek alkol içeriği cildi tahriş eder ve kurutur. Retinoidler ve alfa-hidroksi asitler içeren ürünlere karşı dikkatli olun; onlar sadece zaten kızarmış olan cildinizi kötüleştirecekler.

5. Sivilcelerinizi rahat bırakın.
Sivilcenin üzerindeki irini sıkmak ne kadar cezbedici olsa da, onu rahat bırakmak ve sivilcelerin doğal olarak kurumasına izin ver. Genellikle sadece birkaç gün sürer. Sivilcelerinizi patlatmak, yüzünüzde daha uzun süre kalacak olan yara izlerine neden olabilir. Uyguladığınız kuvvet aynı zamanda sivilceyi daha da derinleştirebilir ve daha fazla sivilceye yol açabilir. Yapılacak en iyi şey, benzoil peroksit veya salisilik asit gibi yerinde iyi bir tedavi uygulamaktır (ancak yalnızca etkilenen bölgeye!).

6. Sivilce tetikleyicilerine dikkat edin.
Sivilcelerinizin en çok nerede göründüğünü gözlemleyin ve nedenini bulmaya çalışın. Her zaman çenenizin üstündeyse, diş macununuza alerjiniz olabilir. Allık sürdüğünüz bir sivilce yaması fark ettiniz mi? Fırçalarınızı temizlediğinizden, makyaj markalarını değiştirdiğinizden veya yüzünüzü çıplak bıraktığınızdan ve bir süre cildinizin nefes almasına izin verdiğinizden emin olun. Çoğunlukla alnınızda veya sırtınızdaysa, şampuanınız olabilir - iyice duruladığınızdan emin olun, böylece cildinizde kalıntı kalmaz. Ve yüzünüze kirli ellerinize dokunma alışkanlığını bırakın!

7. Saygın bir dermatoloğu ziyaret edin.
Her şey başarısız olursa ve cilt probleminiz kontrolden çıkarsa (sürekli iltihaplı cilt, hiç bitmeyen sivilceler, sıfır güven), en iyisi profesyonel yardım almaktır. Etrafınıza sorun ve şiddetle tavsiye edilen ve tanıdığınız biri için harikalar yaratan bir dermatoloğa gidin. Bunun anında bir tedavi olmayacağını bilin - herhangi bir sonuç görmeden önce programa bağlı kalmanız ve önerilen ürünleri kullanma konusunda gayret göstermeniz gerekir.

8. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayın.
Egzersiz veya fiziksel aktivite yapmak kan dolaşımı için harikadır ve besleyici, dengeli bir diyet yemek sağlıklı, parlak bir cilt için çok önemlidir. Toksinleri sisteminizden atmak için günde en az sekiz bardak su için ve sekiz saatlik güzellik uykunuzu aldığınızdan emin olun - uykunun abartıldığını düşünseniz bile bunu yapın, uyku zamanında cildiniz kendi kendini onarır!