grip nedir - Hasta Sözlük
Her yıl bir hafta yataktan çıkamamış sağlayan bir şey tuhaf bir hastalık çıkmamami sağlıyan bir hastalık ah o anneme n mercimek çorbaları ah okul döneminde sürekli boğaz ağrısı halsizlik bitkinlik iştahsızlık ne kadar illet bir şey uyurken terleme susuzluk mide bulantısı gözlerde kızarıklık acı suruplar eşliginde geçen geceler annenin seni gece kontrol etmesi ah ah hemen hemen her yıl beni derinden 3 gün yataktan çıkarmayan hastalık artık annemde yanımda yok
Hastalığın en bilinen ismi olan ''Grip'' kelimesi Galya yerlilerinin dilinde bulaşmak manasına gelen ''Gripan'' kelimesinden köken almaktadır. Hastalığın tıbbi yazındaki adı olan ''İnfluenza'' kelimesi ise İtalyancada ''yıldızlardan gelen gizli kuvvet'' manasına gelen bir kelimeden türemiştir. Hastalığa halk tarafından ''Paçavra Hastalığı'' gibi isimler de verilmiştir.

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar.