grip aşısı ve bilinmesi gerekenler - Hasta Sözlük
grip aşısı ve bilinmesi gerekenler, grip, özellikle sonbahar ve kış aylarında son derece yaygın bir hastalık olup bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sıkıntılar yaratan ve hatta önlem alınmadığı taktirde ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. her yıl milyonlarca insan gribe yakalanır ve hastaneye kaldırılır ve birçoğu da maalesef hayatını kaybeder. gribe karşı kendimizi korumak ve başkalarına da bulaşma riskini ortadan kaldırmak için grip aşısına ihtiyaç duyarız. grip aşıları mevsimsel olarak yenilenmesi gereken bir aşı çeşididir. ayrıca bugün aşı oldunuz diyelim etkisini iki hafta sonra göstermeye başlayacaktır.
o yüzden dir ki grip aşısını mutlaka hastalığa yakalanmadan 2 hafta öncesinden yaptırmak gereklidir. yılda iki kez grip aşısı yaptırmak yeterli olacaktır. bu aşı kişiyi hastalığa karşı % 80 oranında koruma sağlar. ayrıca aşının koruma etkisi gençlerde daha fazla olup, yaşlılarda bu etki azalmaktadır.

grip aşısı nasıl uygulanır, ve yan etkileri var mıdır?
grip aşısı kas içerisine uygulanır. grip aşısı olacak kişinin eğer ki farklı bir aşı olması da gerekiyorsa grip aşısı farklı bir yere de enjekte edilebilir. fakat yumurta ya karşı bir hassasiyeti ve alerjisi olmayan kişilere bu aşı yapılabilir.
grip aşısı uygulanan alanda kızarıklık, ağrı, morarma ve sertleşme görülebilir. grip aşısı olan kişilerde ateşle beraber titreme, üşüme, kas ve eklem ağrıları oluşabilir. bu yan etkiler çok önemli değildir. birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. çok nadir olarak bazı kişilerde beyin iltihabı, uyuşmalar ve havale nöbeti gibi ciddi reaksiyonlar gösterebilir. böyle bir durumda mutlaka en yakın hastaneye gitmeniz önerilir.

grip aşısını mutlaka yaptırması gerekenler
1 -65 yaş üzeri kişiler
2- şeker hastalığı olanlar böbreklerinde işlevsel bozukluk olanlar
3- bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler
4- bu hastalığa yakalanma riski yüksek yerlerde çalışan hemşire ve sağlık personelleri
5- huzur evleri sakinleri
6- hamile bayanlar
grip aşıları kişiyi % 100 bu hastalıktan korumaz. özelliklerde çalışma hayatının içerisinde olan genç kişilerin bu hastalığı daha kolay ve kısa zamanda atlatabilmeleri açısından önemlidir.

grip aşısının yapılmaması gereken durumlar nelerdir?
grip aşıları genellikle hemen her bireyi grip hastalığına karşı korur ve bu hastalığın oluşsa bir hafif şekilde atlatılmasını sağlar. fakat kimi kişilere grip aşısı yapılmamalıdır. i̇şte o kişiler:
• grip aşısının içinde yer alan bir maddeye karşı alerjisi olanlar
• kişide eğer orta veya yüksek ateş olması gibi durumlarda aşı uygulanmamalıdır.
• grip aşısının dozunun tam olarak ayarlanmaması durumunda kişide aşı sonrası görülen farklı reaksiyonlar
• kişide grip aşısı uygulandıktan sonra ortalama 6 hafta içinde guillain- barre sendromunun oluşması durumunda aşı uygulanmamalıdır, uygulanacaksa bile dozu iyi ayarlanmalıdır.

grip rahatsızlığı genel olarak kişileri mayıs ve akim ayları dönemi süresince etkisi altına alabiliyor. 1 ile 5 yaş arasındaki küçük çocukları ve beraberinde astım hastalığı olan çocukları olumsuz etkileyen grip hastalığından korunabilmek için bol c vitamini ve düzenli su tüketimine özen gösterilmelidir. grip aşıları aşıya karşı herhangi bir alerjisi olmayan kişilere ve 6 aylığı geçmiş tüm çocuklara ve yetişkinlere yapılabilmektedir. eğer ki eylül ayında aşı çıkmışsa bu aşı mutlaka ekim ayına kadar yaptırılmalıdır.
yumurtaya karşı hassasiyeti olan kişilere ve çocuklara da grip aşısı uygulanabilir, herhangi bir sorun oluşturmayacağı uzmanlar tarafımdan bildirilmektedir. grip aşısı 6 ile 8 yaş arasındaki çocuklara genellikle birer ay arayla iki doz halinde uygulanmalıdır. lakin 8 yaşından büyük çocuklara bu aşı tek doz halinde uygulanabilir.