göz kuruluğu nedir, nasıl önlenebilir? - Hasta Sözlük
göz kuruluğu nedir, nasıl önlenebilir, göz kuruluğu, kış aylarında havanın soğuması, hava kirliliği, rüzgar gibi nedenlerle dış mekanlarda vakit geçirdiğimizde bizleri tehdit ederken, klimalı ortamlarda ise nemsiz havaya maruz kaldığımız için bu mevsimsel değişikler bizlerde göz kuruluğuna sebebiyet vermektedir. gözün nemli kalmasını sağlayan gözyaşının yetersiz oluşu ve kalitesiz gözyaşı üretmeye başlaması göz kuruluğuna neden olmaktadır. göz kuruluğu, gözün ön kısmını koruyan ve gözün ıslak kalmasını sağlayan tabakanın düzensiz veya yetersiz olmasıdır.
kontakt lenslerin kullanımı, sigara kullanmak, uzun saatlerce araba kullanmak, bilgisayar ve telefon ekranına sürekli bakmak göz kuruluğuna sebebiyet vermektedir. göz kuruluğu sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi olmakla beraber kadınlarda ve yaşlılarda sıklıkla görülmektedir.

sakın ola ki göz kuruluğunu i̇hmal etme!
göz kuruluğu her yaşta meydana gelmekle beraber yaşlılarda daha fazla görülmektedir. bunun nedenleri ise yaşla beraber gelişen gözyaşı kalitesinin azalmasıdır. kadınlarda ve yaşlılarda sık görülen göz kuruluğu menapoz döneminden sonra kadınları daha fazla etkilemeye başlamıştır. göz tansiyonu, depresyon, diyabet ve birtakım ilaçların kullanılması kalitesiz gözyaşı üretilmesine neden olurken zamanla gözün bulanık görmesi ve gözün ön kısmında olan korneanın hasar görmesine neden olur. o yüzden dir ki göz kuruluğu ihmale gelebilecek bir sağlık problemi değildir. tedavi edilmediği taktirde göz kaybına yol açabilir.

göz kuruluğunun belirtileri
göz kuruluğu sağlık sorunundan muzdarip olan kişilerde genellikle en fazla şu şikayetler dile getirilir.
*gözlerde batma hissi
*yanma
*yabancı cisim varmış gibi hissetmek
*göz ağrısı
*kaşınma

bu belirtilerin haricinde ayrıca hastanın gözlerinde kızarıklık oluşabilir. hastanın gözlerinde bir kuruluk oluşuyorsa hasta çoğu kez günlük olarak yaptığı faaliyetlerde zorluk yaşayabilir. ayrıca sürekli bilgisayar başında olması gereken bir işe sahipse bu şekilde de kişinin gözünde göz kuruluğu sorunu oluşabilir. göz yapısında kuruluk olan kişiler özellikle bilgisayar, tablet ve telefonu sık kullandıklarında gözlerinde yaşarma ve yorulma olduğunu belirtmektedirler.
ne zaman doktora gidilmelidir?
göz kuruluğu televizyon izlerken, kitap okurken bilgisayar kullanırken gözlerinize bir şey kaçmış gibi hissettiriyorsa yanma, sulanma ve batma, kızarıklık gibi şikayetleriniz varsa uzman bir göz doktorundan randevu alarak birtakım göz testlerinden geçmelisiniz. ve doktorunuzun da tavsiyesiyle a vitamini alımına başlayabilirsiniz. a vitamini düzenli olarak kullanıldığında gözler açısından olumlu etkileri vardır.

nasıl tedavi edilebilir, nasıl önlenebilir?
göz kuruluğu yaşayan hastalara öncelikli olarak gerekli muayene sonrasında suni gözyaşı damlalarının kullanılması önerilir. bu damlalar ile kişinin şikayetleri azalacaktır. gözyaşı damlaları belirli aralıklarla bir süre kullanılmalıdır. şu önerilerle göz kuruluğu önlenebilir:
- kişinin odası havalandırılarak nemli ortamın korunmasının sağlanması
- klimalı ortamlardan uzak kalmak
- sigara dumanına ve toza maruz kalmamak
- kontakt lens kullanımı varsa eğer lensin kullanım ömrüne dikkat etmek oldukça gereklidir.

suni gözyaşı damlası kullanılmasına rağmen şikayetler halen devam ediyor ise var olan gözyaşının gözde kalmasını sağlamak için punktum tıkaçları adını verdiğimiz farklı yöntemler kullanılabilir. göz kuruluğu hiç kuşkusuz ki kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir. zira göz kuruluğu yaşayan kişiler genel olarak farklı bir rahatsızlık duymasalar da gözlerinde yorgunluk ve batma şikayetlerinden dolayı huzursuz hissederler.
göz kuruluğu şikayetleri süreç içinde doğru şekilde tedavi edilmediği durumlarda kişinin gözlerinde daha ciddi sağlık sorunlarına zemin oluşturur. eğer kişinin farklı göz rahatsızlığı da varsa göz kuruluğu da bu duruma eşlik ederek kişinin kornea tabakasının dahi olumsuz etkilenmesine neden olur.