Göbek Yağınızı Kaybedin, Aklınızı Değil - Hasta Sözlük
Göbek Yağınızı Kaybedin, Aklınızı Değil

Modern yaşamın hareketsiz doğası nedeniyle, fazla yağın göbek bölümü çevresinde birikmesi oldukça yaygındır. Göründüğü kadar çirkin ve rahatsız edici olduğu kadar, karındaki fazla yağ ciddi sağlık riskleri de oluşturur. Bu sorunu atlatmanın anahtarları, metabolizmanızın hızını yükseltmek, karnınızı çalıştırmak ve lif içeriği yüksek ve yağ oranı düşük yiyecekler yemektir. Bu problem için hızlı bir çözüm arıyorsanız, tek seçeneğiniz ameliyat olacaktır. Fazla kilo vermek sizin için önemliyse, yaşam tarzınızı değiştirmek de önemli olmalıdır.

Fazla yağ yakmak söz konusu olduğunda metabolizma hızınızı yükseltmek çok önemlidir. Başlamak için iyi bir yer, günde yediğiniz öğünlerin porsiyonlarını ve sayısını değiştirmek olacaktır. Günde üç büyük öğün yemek muhtemelen vücudunuzun alışkın olduğu şeydir. Vücudunuz bu düzende sıkışıp kalırsa, metabolizma hızınız artmaz; daha ziyade olduğu gibi kalacaktır. Günde beş veya altı küçük öğün yemek metabolizmanızı hızlandıracak ve vücudunuzun bu kalorileri daha hızlı yakmasına neden olacaktır. Ancak bu, arada bir yemek yememeniz gerektiği anlamına gelmez. Ara sıra bir parça kek veya bir dilim pizza, metabolizmanızı etkili bir şekilde yakmak için yükselttikten sonra size herhangi bir zarar vermez.

Doğru egzersizleri yapmak, karnınızdaki yağları azaltmak için de çok önemlidir. Geleneksel mekik, sırtınız için kötüdür ve sırtınıza ve boynunuza gereksiz bir baskı uygular. Bununla birlikte, sadece üst sırtınızı yerden kaldırırken, egzersizler sizin için çok daha iyidir. Ters egzersiz karnınızın alt kısmı için harikadır ve yanlarınızdaki inatçı yumrular ve çarpmalar için de çok etkilidir. Ancak, kardiyo'nun yağ kaybetmek için çok önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle karın kası egzersizinizi haftada üç veya dört gün en az on beş ila yirmi dakikalık kardiyo ile birleştirdiğinizden emin olun.

Nasıl yediğinize ek olarak, yedikleriniz de göbek yağını kaybettiğinizde ilerlemenizi etkileyebilir. Tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gibi lif içeriği yüksek yiyecekler sadece sizin için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda lif bakımından da yüksektir. Lif, sindirim sisteminizin verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur ve tükettiklerinizi metabolize etmek söz konusu olduğunda bu önemlidir. Daha fazla lif tüketmenin yanı sıra, daha az yağ tüketmek de önemlidir. Çilek, pirinç ve yumurta beyazı gibi az yağlı yiyecekler, lif içeriği yüksek yiyeceklerle birlikte yemek, vücudunuza az önce yediklerinizi değil, sizi rahatsız eden fazla kiloları yakma şansı verecektir.

Göbek bölümünüzün etrafında istenmeyen kiloları atmak kolay bir iş değildir, ancak başarılabilecek bir iştir. Metabolizmanızı hızlandırmak, yeterince ve doğru egzersiz yapmak ve lif alımınızı artırırken yağ alımınızı düşürmek, hedefinize ulaşmak için yapmanız gereken yaşam tarzı değişiklikleridir. Sevdiğiniz tüm yiyecekleri kesmeniz gerekmediğini ve bu egzersizin hem eğlenceli hem de ödüllendirici olabileceğini unutmayın.