fizyolojik (doğal) olmayan vajinal akıntıların sebepleri nelerdir - Hasta Sözlük
Bakteriyel vaginosis (Gardnerella vaginiti, non-spesifik vajinit): Kötü kokulu, bol miktarda gri-beyaz köpüklü hafif sarımsı vajinal akıntı ile karakterizedir. Vajinal akıntıda tipik olarak balık kokusu bulunmaktadır. Ayrıca ilişkide ağrı görülür. Tedavisinde, ağızdan ve vajinal yoldan (özellikle metronidazol ve ornidazol grubu) antibakteriyel ilaçlar kullanılır.
Mantar enfeksiyonları: Vajinadan gelen kokusuz, peynirimsi veya süt beyaz akıntılar mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir. Hastalarda yanma ve kaşıntı şikayetleri vardır. Tedavide Tetrakonazol veya Mikonazol kullanılır.
Trikomonas enfeksiyonları: Trichomonas vaginalis mikroorganizması cinsel ilişki ile bulaşarak vajinal enfeksiyona yol açar. Sarı veya yeşilimtırak, köpüklü, kötü kokulu bol vajinal akıntı ve vajinal yanma, vulvada kaşıntı bulguları ile karakterizedir. Tedavide Metronidazol ve Antibiyotik tedavisi uygulanır.
Gardnerella akıntısı: Trikomonasa benzer, kokuludur sarımsı yeşil renktedir. Ama trikomonas gibi köpüklü değildir.
Kahverengi vajinal akıntı: Serviks kanseri, pelvik inflamatuar hastalıklar (PID), perimenopoz, menopoz, ya da gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülür.