fitiklar niye olur nasıl geçer - Hasta Sözlük
erkeklerde fıtık ekseriyetle testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. bu geçitteki (halka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, bağırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. bu doğrudan (direkt) kasık fıtığıdır.
karından çıkan bir bağırsak kitlesi sperm tüpünün yolunu izleyip skrotumdan (torba derisinden) içeri girerse buna dolaylı (endirekt) kasık fıtığı denilir. bu fıtık çok sancılı olabilir ve skrotumu şişirebilir. bu iki tür fıtık erkeklerde görülen her 5 fıtığın dördünü oluşturur. kadınlarda kasık fıtığı az görülür ve karından mesaneye idrar yolu geçitleri saran dokularla bir araya geldiği yerde meydana gelir.
çoğu kimse fıtığı ağır kaldırmanın bir neticesi olarak düşünür. esasında fıtığın genel olarak belirli bir nedeni yoktur. herhangi bir kimse hatta yeni doğmuş bir bebeğin bile fıtığı olabilir. karın içi organlarımız ince bir kas örtüsüyle yerlerinde tutulurlar. bu organlardan birinin herhangi bir kısmı bu kas örtüsünün zayıf bir yerinden dışarı çıkar ve fırlarsa veya bu kas duvarını yırtarsa, fıtık oluşur.
belirtileri
- eğilirken veya bir şey kaldırırken rahatsızlık duymak;
- kasıkta hassas bir kitle bulunması.
karın bölgesini etkileyen üç tip fıtık vardır. kasık (inguinal) uyluk (femoral) ve göbek (umblikal) fıtığı. başka bir fıtık da hiatal fıtıktır. bu da diyaframın yemek borusuna açılan deliğinden (midenin bir bölümünün) fırlamasıdır. eğer sıkışan bağırsak parçasına kan gitmezse buna bağırsak düğümlenmesi denir.
kasıkta görülen fıtık