fibrosit ne demektir - Hasta Sözlük
Fibrositin belli bir tedavi yöntemi yoktur. Yangılanmayı önleyen ve ağrı dindiren ilaçlardan çok, masaj, jimnastik, sıcak kompres ve yerel uyuşturma iyi gelmektedir. Kiriş kılıfı yangılanması (tenosinovit) ve eklem yakınındaki keselerin yangılanması (bursit) da fibrosite yol açar. Omuzlardaki keseciklerde yangılanma çok olduğundan, buradaki fibrosit ağrıları çoğunlukla bursitle ilgilidir.
Eklemlerle ilgili olmayan bir tür romatizma. XX. yüzyılın başlangıcında lumbagoya yol açan lif dokusu yangılanması için kullanılan bu sözcük, giderek eklemlerle ilgili olmayan tüm romatizma benzeri hastalıklar için kullanılmaya başlanmıştır.
Fibrositten etkilenen organ sertleşir, ağrı yapar ve güç hareket eder. Ancak beze oluşumu her zaman fibrosit belirtisi sayılmamalıdır; çünkü bezeler çoğu kez küçük yağ fıtıkları veya yağ dokusu urlarıdır. Fibrosit en çok boyun, omuz ve göğüste görülür. Grip ve zatürree gibi hastalıklarla, soğuk, nemli ve akımlı yerlerde kalmak fibrositin gelişmesine yardımcı olur. Çoğunlukla orta yaşlılarda görülen bu hastalık ruhsal çöküntü yapar. Hastalığın yaşlanmaya bağlı olduğunu kesinlikle ileri sürmek mümkün değildir.