fibromiyalji sorunsalı - Hasta Sözlük
fibromiyalji genellikle kendisinden ve çevresinden beklentileri fazla olan kişilerde görülür.
fibromiyalji hastalığında tedavi oldukça güç ve yavaştır. hastalık genellikle yıllar boyu devam eder. çeşitli tedavi programları ile geçici bir rahatlama sağlanabilir. ancak yakınmaların tamamen kaybolması nadirdir. tedavide 1. basamak hastaya hastalık hakkında bilgi vermektir. 2. basamağı ise ağrıyı geçirme ve fonksiyonu artırmaya yönelik tedavi girişimleri (ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz) oluşturur.
fibromiyalji; süregen ağrı, tutukluk, yorgunluk ve vücudun bazı noktalarında derin hassasiyet ile tanımlanan bir hastalık grubudur. sıklıkla 30- 60 yaşları arasında ve kadınlarda görülür. ağrı, yaygın olmakla birlikte sıklıkla boyun ve bel bölgesinin derin dokularında hissedilir. omuz, dirsek, diz ve ellerde de ağrı olabilir. baş ağrısı sıklıkla eşlik edebilir. hasta, el ve ayaklarının şiş olduğundan yakınabilir. ancak şişlik sıklıkla saptanamaz. sabahları dinlenmeden uyandığını ifade eden hasta sayısı oldukça fazladır.

yakınmalar soğuk ve/ veya nemli hava, yorgunluk, psikolojik gerginlik ve hareketsizlikle artarken sıcak ve kuru havada, masaj ve aktivite ile azalır.