erkekte meme büyümesi nasıl engellenir - Hasta Sözlük
Jinekomasti erkek memesinin normalden fazla büyümesidir. Meme 0dokusundaki büyüme ender olarak puberte öncesinde olmakla bereber en sik puberte sonrasi olusmaktadir. Meme büyümesiyle basvuran hastalarda muayene ve gerek duyulursa ultrasonik inceleme uygulanir.Jinekomastinin nedenleri farklidir.Hormon dengesizlikleri en sik karsilasilan sebeptir. Alinan hormon ilaçlari, endokrin kökenli tümörler, testis gelisim bozukluklari karsilasilan diger jinekomasti nedenleridir.
Puberte sirasinda erkek çocuklarda % 60-70 meme bezi büyümesi olusur ama bu çok dikkat çekecek boyutlarda degildir. 6 ile 18 ay içerisinde kaybolarak meme normal büyüklügüne döner. Eriskin erkeklerin % 40?inda jinekomasti degisiklikleri mevcuttur, bu büyüme tek veya iki tarafli olabilir. Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çikarilma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularina göre degisir.
Meme dokusunda fazla miktarda yag dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alinir. Yag dokusu fazlaligi ile birlikte meme bezi fazlaligi olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çikarilmasi gerekir. Eger yag ve meme dokusu fazlaliginin yaninda deri fazlaligi da mevcutsa yag ve meme dokusunun çikarilmasi yanin da deride birlikte çikarilir. Ameliyat sonrasi 3 hafta bandajlama uygulanir ve hasta aylik kontrole çagrilir.