Erkeklerin Cildi İçin Cilt Bakımının Önemi - Hasta Sözlük
Erkeklerin Cildi İçin Cilt Bakımının Önemi

Erkeklerin cilt bakımının varlığından kimsenin haberi olmadığı günler geride kaldı. Ancak zaman şimdi değişti ve erkekler de dahil olmak üzere insanlar artık ciltlerinin öneminin daha fazla farkında. Bugün piyasalar erkekler için cilt bakım ürünleriyle doludur. Erkeklerin cilt bakımı, kadın cilt bakımından birçok yönden farklılık gösterir.
Erkek ve kadın cilt bakımında ilk adım aynıdır ve bu temizlemedir. İster erkek ister kadın olun cildiniz kir ve kirletici maddeler biriktirmek durumunda kalır ve bunun etkisi sivilce ve diğer hastalıklardır. Bu yüzden cildinizi bu tür kirleticilerden kurtarmak için cildinizi en azından günde bir kez temizlemeniz gerekir. Temizleme işlemi erkek cilt bakımında kadın cilt bakımına göre daha fazla ön plana çıkmaktadır ve bunun temel nedeni erkek cilt bakımının doğada daha yağlı olmasıdır. Bir temizleyici seçerken dikkat edilmesi gerekenler hem erkekler hem de kadınlar için aynıdır ve bunlar:
• Suda çözünür olması.
• Sabun içermez olması.
• Cildinize uygun bir temizleyici olmasıdır.
Erkek cilt bakımında bir sonraki adım tıraşla ilgilidir. Erkekler için en öne çıkan cilt bakım ürünlerinden bazıları şunlardır:
• Tıraş köpüğü.
• Tıraş sonrası losyonu.
• Uygun tıraş ekipmanı.
Yukarıdaki ürünleri seçerken en önemli husus cildinizin yağ içeriği olmalıdır çünkü bu kişiden kişiye değişir. Alkolsüz tıraş sonrası losyonu kullanmalısınız. Erkek cilt bakımının kalitesini yaygın olarak etkileyen bir diğer şey de tıraş bıçağıdır. Kullandığınız jiletler yüksek kalitede ve standartlarda olmalıdır. Döner başlı tıraş bıçakları kullanmalısınız çünkü bunların kesikleri azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, doğru ürün ve ekipmanı seçtikten sonra, uygun prosedürlere de dikkat etmeniz gerekir. Jileti cildinize sert bir şekilde sürtmekten kaçının. Deriyi değil, kılları kesmeye çalıştığınızı unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi erkek cildinin yağ içeriği kadın cildine göre daha fazladır. Bu kadar yüksek yağ içeriğinin nedeni çok sayıda gözenek olması ve oldukça aktif yağ bezleridir. Erkek cildi daha yağlı olmasına rağmen, tıraş nedeniyle daha hızlı bir şekilde nem kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle cilt bakım kitinize nemlendirici eklemeniz ve tıraştan sonra düzenli olarak uygulamanız gerekli hale gelir. Günümüzde işinizi çok daha kolaylaştıracak kombine nemlendiriciler ve tıraş sonrası losyonlar da piyasada mevcuttur. Nemlendiriciyi uygulamanın doğru yolu, yukarı doğru hareketlerle nazikçe ovmaktır.

Erkek cildi UV radyasyonuna daha dayanıklıdır. Ancak yine de güneş kremi açısından biraz korumaya ihtiyacı vardır. Güneş kremi kullanmanın en kolay yolu, güneş kremi ile kombine edilmiş bir nemlendirici kullanmaktır.

Cildinize uygun olup olmadıklarını görmek için bitkisel cilt bakım ürünlerini de denemelisiniz çünkü cilt tipinize uygunlarsa çok etkili olabilirler. Bitkisel cilt bakım ürünlerinden bazıları şunlardır:
• Aloe Vera.
• Deniz tuzu.
• Hindistancevizi yağı.
• Lavanta yağları ve diğer doğal anti-septik yağlar.
Birçok erkek, erkeklerin cilt bakımının devasa bir görev olduğunu düşünür, ancak bu aslında kolaydır. Adımları birkaç gün izledikten sonra alışkanlık haline gelecek ve cildinize özen göstermek en önemli noktalarınızdan biri olacaktır.