yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

12 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
hastasozluk hastasozlukcom
 • dupuytren kontrakturu

  bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan fransız cerrahı baron dupuytren den almıştır. özelliği cildin altındaki dokunun üstünün sertleşmesidir (palmar fascia).

  dupuytren kontraktürü genellikle ağrılı değildir, fakat elde ilerleyen bir deformasyon meydana getirebilir. aynı zamanda ayak tabanında da buna benzer doku sertleşmesi ve çekmesi görülebilir. bu rahatsızlık en çok yüzük parmağı ve küçük parmakta oluşur fakat herhangi bir parmağı, ayak tabanını hattapenisi etkileyebilir.
  hastalığın nedeni bilinmemektedir. fakat kalıtım öğesi güçlü görülmektedir. çünkü bu problem aynı ailenin bireylerinde daha fazla görülür. bir diğer ortak özellik, orta yaşlı erkekler olup bazıları alkolik veya epileptiktir. bu bağlantının nedeni bilinmiyor. tek bir travmatik olaya bağlı olma ihtimali fazla değildir.
  bu hastalığın teşhisi için fizik muayene genellikle yeterlidir. hasta bölgenin üzerindeki derinin çukurlaşması oldukça karakteristiktir. derinin altında, hareket ettirilemeyen bir doku şeridi de olabilir. bileğin pozisyonundaki bir değişiklik kontraktürü etkilemez.
  teşhis koyulduktan sonra, hastalığın ilerlemesini gözlem altında tutmak önemlidir. doktorunuz avuç içiniz aşağı gelecek şekilde elinizi düz bir yüzeye koymanızı isteyebilir. eğer bu durumda parmağınızı açamazsanız, tedavi gerekebilir. testin sonucu negatif bile olsa, zaman zaman bu testi tekrarlamanız gereklidir. sonuç, durumun kötüleştiğini
  gösterirse, ameliyat yapılabilir.
  bu sık rastlanan hastalık, çoğunlukla ağrılı olmamasına rağmen parmakların esnekliğinin gittikçe azalması zaman içinde rahatsızlığa yol açabilir. fakat birçok vakada tedavi gerekmez.
  ameliyat gerekli olduğu zaman sıklıkla, normal hareket yeteneğinin tamamı veya çoğu geri dönebilir, yine de, bazı kimselerde rahatsızlık nüksedebilir.
  ameliyat, büzüşmüş dokuların çıkarılması ve bazı vakalarda vücudun diğer bölgelerinden alınan derinin bu bölgeye nakledilmesi (gref) ya da diğer cerrahi girişimlerden oluşur. el birkaç gün ya da hafta açık pozisyonda parmaklarla birlikte sarılacak ve daha sonra parmak ve el egzersizlerinden oluşan fizik tedavi başlayacaktır.