diz yaralanmalari - Hasta Sözlük
diz incinmelerinin şiddet derecesi farklılık gösterir, bu mafsalın uğradığı hasarın tipine bağlıdır. çoğu diz incinmelerinin sınıflandırıldığı birkaç ana grup vardır. hepsi de mafsalda ağrı ve dengesizlik güçsüzlük meydana getirebilir.
diz eklemi, bacağınızın üstüne bastığınızda ortaya çıkan darbe etkisini azaltmak için yastık benzeri oluşumları kapsar. bu oluşumlarda yırtılma veya zedelenme ortaya çıkarsa ağrılı diz hastalığı da denilen diz incinmeleri oluşur.
diz eklemini yaralanmalara duyarlı hale getiren iki önemli faktör bulunmaktadır. ilki, dizin konumu, dizi beklenmedik darbelere maruz kalmasına ve sürekli kullanılan bir eklem olmasına neden olmaktadır. ikincisi, dizin yapısının karmaşıklığıdır. dizin hareket aralığı, vücuttaki diğer eklemlere benzemez: bükülme dışında, daha karmaşık hareketleri de yapmamızı sağlar.
bir diz yaralanmanız olduğu zaman, çeşitli pozisyonlarda muayene edilmesi gerektiği için, doktorunuz hareket ettirdiğinde ağrıyı azaltmak amacıyla uyuşturucu bir ilaç verebilir.

dizin dıştan muayenesinden sonra, dizin içindeki yapıların ve oluşan hasarın görülmesi-ni sağlayan testler yapılabilir. geleneksel yöntem diz röntgeninin çekilmesidir. diğer yöntemler arasında, artrografi (eklem boşluğuna boyalı bir madde verildikten sonra röntgen çekilmesi) ve manyetik rezonans (mri; manyetik bir alana dokunun verdiği yanıtın bir bilgisayar tarafından yorumlandığı, eklem yapısını gösteren yöntem) sayılabilir. artroskopi (eklem boşluğunun, küçük bir kesiden eklem içine sokulan fiberoptik bir boru aracılığıyla incelenmesi) de yapılabilir.