eğer yüzücü kulağı rahatsızlığınız olduğundan şüphelenirseniz, doktora gitmeden önce sancıyı geçirecek bazı şeyler yapabilirsiniz. kulağınızın üzerine ılık (sıcak değil) bir ufak yastık koymak faydalı olur. aspirin veya başka bir ağrı kesici de sancıyı azaltır.
teşhisten sonra doktorunuzun kulak kanalını bir emme aletiyle veya pamuklu çubukla temizlemesi beklenir. bu tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. doktor daha sonra çeşitli tedavi metodlarından birini önerebilir. ekseriyetle kortikosteroidli (kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için) bir kulak damlası ve bir antibiyotik (enfeksiyon kontrol etmek için) verilir. bazen ağızdan alınan haplar da kullanılabilir. şiddetli ağrı olduğundan ağrı kesici tavsiye edilir. iyileşme sırasında kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.
3 veya 4 gün sonra eğer gözle görülür bir iyileşme olmazsa, doktorunuz ağızdan alınmak üzere antibiyotik verebilir. enfeksiyona neden olan organizma laboratuvar testleriyle belirlenmişse, özellikle onu etkileyecek antibiyotik seçilir. dış kulak iltihabı (yüzücü kulağı) mantardan kaynaklanıyorsa sülfanilamid tozu serpilerek urunkolisisden kaynaklanıyorsa, ağızdan alınan veya kulak damlası şeklinde verilen antibiyotikle tedavi edilir. özellikle neden mantar olduğunda bu durum birçok defa tekrar edebilir.
dış otit ekseriyetle önlenebilir. pis suda yüzmeyin. banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarınızı kurutun. kulak kanalının rutubetli olması enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. saçınızı boyarken veya saç spreyi kullanırken kulak deliklerinizi kuzu yününden ufak toplarla kulağınızı kapayın. bunlar suyu geçirmez.