yüzücü kulağı diye de bilinir. yüzücü kulağı (external otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir. kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. bu da o kişinin en gözde "aletiyle" (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır. aspergillus niger en sık görülen mantardır. belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. bu rahatsızlık sık sık tekrar eder dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülüreğer kulağınızda kaşınma,kulağınızın içinde pullanma ya da kulak kanalınızda ağrı varsa, bunlar dış kulak yolu iltihabının göstergesi olabilir. çoğu kez kulaktan dışarı doğru sarımsı ya da sarımsı yeşil bir akıntı olur ve bazen bu akıntıdan sonra ağrı hafifler. eğer iltihap ya da dokudaki şişme kulak kanalını tıkarsa duyma-da bir azalma olabilir.
doktorlar otoskop denen bir aletle kulak kanalına bakarak dış kulak yolu iltihabı tanısını koyarlar. eğer iltihap varsa örnek alınarak laboratuvara gönderilebilir.
çoğu dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun tedavi edildiklerinde genellikle tehlikeli değildirler. bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse çevre kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.