dang hastalığı nedir - Hasta Sözlük
Bu hastalığın nedeni tamamen açıklanmış değildir. İleri sürülen görüşler arasında en geçerlisi, deniz tutmasının nedenini, geminin sallanmasıyla iç kulağın aşırı etkilenmesine bağlamaktadır; sağırların ve iç kulağı az etkilenenlerin deniz tutması ile karşılaşmamaları ve iç kulağın yapay olarak etkilenmesiyle, deniz tutmasına benzer rahatsızlıkların oluşması bu varsayımı doğrulamaktadır. Nörovejetatif sistemin de deniz tutmasını etkilediği sanılmaktadır. Tedavi için, antihistaminik ilaçlar kullanılır.
Bulaşıcı bir virüs hastalığı. İnsana bazı sivrisinek cinslerinden geçer. Başta, kaslarda, belde ve eklemlerde ağrılara ve bitkinliğe yol açar. Deride bir süre için döküntüler görülür. Doğu ülkelerinde, Akdeniz'in doğu kesimlerinde ve tropikal ülkelerde yaygındır.
Deniz Tutması
Vagotonik sistemi bozuk olanlarla kadınlarda deniz yolculuğu sırasında, özellikle deniz dalgalı ve çalkantılı olduğu zaman ortaya çıkan rahatsızlık. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlık süt çocuklarında görülmez, yaşlılarda ise az görülür; fakat büyük fırtınalar sırasında denizcileri bile etkileyebilir.
Başlıca belirtileri, halsizlik, keyifsizlik, baş dönmesi, solukluk, soğuk ter dökme, baş ağrısı, endişe duygusu, mide bulantısı ve kusmadır. Kusmanın önüne geçilmez; az veya çok aralıklarla tekrarlar. Bu rahatsızlıkların sonucunda nabız zayıflar ve atışı yoğunlaşır, kan basıncı azalır; bazen kan basıncı yükselebilir de.