Daha Fazla Enerji, Daha Fazla Dayanıklılık ve Daha İyi Görünüm - Hasta Sözlük
Daha Fazla Enerji, Daha Fazla Dayanıklılık ve Daha İyi Görünüm

İnsanların doğal veya kasıtlı olarak kilo vermelerinin birçok nedeni vardır. Ancak genellikle insanlar daha iyi görünmek ve hissetmek için kilo vermeye çalışırlar. Çoğunluk için zayıf olmak bir erdemdir ve bu nedenle insanların zayıflama takıntısını tatmin etmek için birçok kilo verme programı başlatılmıştır. Kilo vermenin arkasındaki ana prensip sabit kalır: tüketilenden daha fazla enerji verilmelidir. . İdeal enerji harcaması türünü elde etmek için, toplam kalori tüketimi azaltılmalı veya fiziksel aktivitede bir artış olmalıdır.

Kilo vermenin tedavi edici faydaları vardır. Obez kişilere, doktorlar tarafından otomatik olarak kilo vermeleri tavsiye edilir, çünkü zayıflamak onları kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi çok fazla kiloların getirdiği hastalıklardan kurtarabilir. Kilo kaybı, şeker hastalığı ve omurga bozuklukları gibi diğer hastalıkların semptomlarını da ortadan kaldırabilir.Kilo vermeye niyetlenenler için, emrinde birçok kilo verme programı vardır. Kalori alımını azaltacak ve fiziksel aktiviteyi artıracak kadar bir kişiyi motive etmeleri koşuluyla neredeyse hepsi çalışabilir.

Güvenli ve sağlıklı bir zayıflama programının özellikleri nelerdir?

1. Diyet güvenli olmalıdır.
Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için diyet, önerilen günlük beslenme seviyelerinin altına düşmemelidir. Bir kişiyi sağlıklı tutmak için gerekli besinler değil, yalnızca kalorisi düşük olmalıdır.

2. Kilo vermek yavaş ve istikrarlı bir hızda olmalıdır.
Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe hızlı kilo vermeyi hedeflemeyin, doktorlar genellikle hastanın sağlık durumu için faydalıysa kilo vermeyi önerir. İdeal kilo kaybı, programın ilk birkaç haftasından sonra haftada bir kilogram olacaktır. Kalori kısıtlaması olan diyetler bir kişinin hızlı kilo vermesine neden olur, ancak kaybedilen kilonun çoğu esas olarak sıvıdan oluşur. Bu sıvı, kişi normal kalorili diyet programına döndüğünde düştüğü kadar hızlı geri kazanılacaktır.

3. Bir uzman görüşü talep edilmelidir.
Kişi 20 kilodan fazla vermek istiyorsa kilo verme programına başlamadan önce doktoru tarafından değerlendirilmesi tavsiye edilir. Bir doktor, aşırı kilo kaybının bir kişinin genel refahı üzerindeki olası etkileri hakkında tavsiyede bulunabilir.

4. Kilo koruma planları dahil edilmelidir.
İstenmeyen kilolar zaten ortadan kaldırıldıktan sonra kişinin ideal kilosunu koruması için belirli bir plan olmalıdır. İdeal kilonun korunması, bazıları için beslenme alışkanlıklarının kısıtlanması ve fiziksel aktivite miktarının artması nedeniyle yaşam tarzının tamamen değişmesi anlamına gelir.

Günümüzün en popüler diyet programlarından bazıları nelerdir?

1. Atkins diyeti
Atkins programı, bir kişinin karbonhidrat alımının kısıtlanmasıyla ilgilidir. Ekmek, şeker, tahıl, makarna ve bazı sebzeler gibi yiyecekler kesinlikle yasaktır. Atkins diyeti, kilo verme prosedürlerini planlarken ketoz sürecini kullanır. Ketozda karbonhidratların azaltılması, vücudu yağ yakmaya zorladığı için ortadan kaldırılmalıdır. Karbonhidratlar, fazla karbonhidratı yağa dönüştüren insülin üretiminden sorumludur.
Et, yumurta, salata ve tavuk gibi düşük karbonhidratlı yiyeceklerin tüketimi söz konusu olduğunda Atkins diyet yapanlar için porsiyon kısıtlamaları vardır.

2. South Beach diyeti
Atkins programına biraz benzese de, karbonhidratı tamamen ortadan kaldırmaması anlamında, program sadece iyi karbonhidratları ve kötü karbonhidratları dengeler. Diyetin başlangıcında, iki hafta boyunca çoğu karbonhidrattan kaçınılır. Diyet yapan kişinin acıkmasına gerek yoktur çünkü atıştırmalıklar dahil günde üç öğün yemek yemesine izin verilir. Et, balık ve tavuk gibi yiyecekler diyet yapan kişi tarafından yenebilir.
Herkes iyi görünmek ve sağlıklı hissetmek için çabalamalıdır. İnsanların arzu ettikleri kiloya ulaşmalarını sağlamak için kilo verme programları oluşturulur. Kilo verme programına başlamadan önce denemek istedikleri programı dikkatlice seçmeli ve doktorlarına danışmalıdır.