çocuklarda göz tedavisi - Hasta Sözlük
dünyaya yeni gelmiş bir bebek nasıl gözlerini dünyaya yeni açıyor ve dünyayı görmesi ne kadar mühimse okula giden çocuklarda da gözlerinin sağlıklı bir şekilde görüyor olması son derece önemlidir. küçük çocuklarda göz tedavisi erken teşhis edildiğinde ciddi manada göz rahatsızlıklarının oluşumunu etkileyecektir. i̇yi bir görme hiç kuşkusuz çocukların fiziksel gelişimlerini etkilediği gibi tüm sağlığını ve okuldaki başarısını etkiler.
çocuklarda erken tanı ve teşhis birçok göz hastalığının ilerlemesini azaltabilir. çocuklarda göz tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar göz rahatsızlığının artmasını engelleyecektir. göz rahatsızlıklarının birçoğu kimi çocuklarda doğuştan olabilir. kimi çocuklarda da küçük yaşlarda ortaya çıkabilir. bu durumun farkına bazen varılmaz. çocuklarınızın okul hayatı boyunca görme problemlerinin veya gözlerindeki kızarıklık oluşumu, yaşarma gibi problemleri göz ardı etmeyerek vakit kaybetmeden bir göz doktoruna götürerek göz muayenesinden geçmesini sağlamalısınız.
aile yapınızda herhangi bir kalıtımsal göz rahatsızlığı varsa bunun çocuğunuzda da oluşma riski bulunduğunu unutmayın. bu nedenle 2 yaşına gelmeden çocuğunuzu mutlaka bir göz doktoruna götürmeyi ihmal etmemelisiniz.

çocuklarda göz hastalıkları nasıl anlaşılır?
çocuklarda göz rahatsızlıkları birçok ebeveyn tarafından çok fazla önemsenen ve merak edilen konulardandır. birçok çocuk sadece iyi göremediği için derslerine konsantre olamaz ve okulda başarısız olur. bu süreç bazen çocuğun sene tekrarı yaşamasına sebep olur. çünkü görme bozukluğu yaşayan çocuklar utanarak öğretmenlerine veya ebeveynlerine durumu anlatmak yerine şımarıklığa vurarak konuyu geçiştirirler. okullarda mutlaka bu gibi nedenlerle çocuklarda göz tedavisi yapılabilmesi için göz taraması yapılmalıdır.
çocuklarda var olabilecek göz hastalıklarının anlaşılabilmesi için okul çağındaki çocukları düzenli olarak göz muayenesine götürmek gereklidir. bu durum göz tedavisinde erken tanı olarak ileride oluşabilecek ciddi göz rahatsızlıklarının önüne geçecektir. ebeveynlerin çocuklarını sıkı kontrol ederek ellerini gözlerine getirmemelerini, herhangi bir sulanma ve kaşınma durumunda göz doktoruyla iletişime geçmeleri tavsiye edilir. göz tedavileri erken yaşlarda olursa göz hastalıkları ilerlemeden tedavisi başlatılmış olur.

çocuklarda en sık rastlanan göz problemleri nelerdir?
ebeveynler olarak çocukların göz problemlerinde alınabilecek önlemler ve en sık görülen göz rahatsızlığı konusunda bilgi sahibi olmak önem teşkil eder.

çocuklarda en sık görülen göz rahatsızlıkları şunlardır:
- şaşılık: bu göz rahatsızlığı gözlerde kayma olarak da bilinir. çocuklarda görülen göz rahatsızlığı olmakla beraber bebeklik döneminde tanısı konulursa tedavisi mümkündür. gözlerde oluşan kaymalar görme bozukluğuna ve fonksiyon bozukluğuna yol açar. çocuğun ilerleyen dönemlerde motor gelişimlerinin doğru olmasını geciktirir. bu rahatsızlık aynı zamanda çocukta göz tembelliğinin oluşmasına zemin hazırlar. göz tembelliği zaman içerisinde tedavi edilmediği taktirde çocukların görme yetisini kaybetmesine neden olmaktadır. şaşılık erken tanı olduğunda ameliyatla düzeltilebiliyor.

- hipermetrop: günümüzde artık teknolojinin ilerlemesiyle beraber her türlü rahatsızlıkların erken tanısı yapılabilmektedir. çocuklarda oluşabilecek göz problemlerinde de aynı şekilde erken tanı önemlidir. bu durumda ebeveynlere çok fazla sorumluluk düşmekte ve ebeveynler çocuklarını okul çağı başlamadan mutlaka bir göz doktoruna götürmeleri gerekmektedir. hipermetrop çok sayıda çocukta görülebilen göz problemidir. genetik faktörler burada devreye girerek çocuklarda göz rahatsızlıkları oluşturabilir. yakını görememe, görüş alanında zorlanma gibi belirtileri olan bu göz rahatsızlığı 4 yaşın altındaki birçok çocukta görülebilir. bu nedenle çocuklarda göz tedavisi önemlidir.

- miyop: genel olarak uzağı görmekte sorun yaşayan çocukların gerek evlerinde gerekse okulda tahtayı görmekte zorluk yaşaması çocuğun okulda anlatılan derse adapte olamamasına neden olur. çocukların uzak noktadaki nesneleri görememesi ve tam olarak görüş açılarının net olmayışı küçük çocuklarda göz tedavisinin yapılmasına gerek duyulmasına neden olur.