böbrek taşı nedir - Hasta Sözlük
Gerçekten taşı düşürmek için çabalarken hissedilen acı diğer hastalıklara hiç benzemiyor. Dışarıdan tuvaleti gelmişte tutamıyormuş gibi bir izlenime kapılabiliyor insanlar. Böbrek taşının büyüklüğüne görede bu acı düzeyi artıyor. Bu yüzden yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz ki bu taş oluşmasın yada büyümesin. Geçiren arkadaşlara geçmiş olsun umarım bir an önce kurtulursunuz.
Böbrek taşı dogum sancısına eş deger diyorlar. İnsanı yerde saatlerce süründüren bir tarafı vardır. Ameliyat kapalı olarak gerçekleşir. Sırttan perkütan. Eğer ameliyat sonrası yeniden oluşumunu engellemek istiyorsanız urocit k için. Doktor tavsiyesinde tabi.
Böbrek taşı nedir?
Böbrek kanalları içerisinde genellikle bilinmeyen nedenlere bağlı olarak bazı minerallerin birleşerek oluşturduğu sert yapılara böbrek taşı adı verilir. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha yaygın olarak görülen bu hastalık, bir kez oluştuğu takdirde tedavi ile yok edilse bile çoğunlukla tekrarlama eğilimi gösterir. Her yaşta görülebilmekle birlikte 30'lu yaşlardaki bireylerde daha sık gözlenir. Böbrek taşları tedavi edilmemesi durumunda böbrek kanallarının tıkanmasına yol açar ve bu da böbrek içerisinde basınç artışına neden olarak şiddetli ağrı ile birlikte organın fonksiyonlarında bozulmalara sebebiyet verir. Bu nedenle böbrek taşı olan bireyler, ağrıları olmasa bile mutlaka tedavi olmalıdır.