bel ağrısı nedir - Hasta Sözlük
Maalesef bende kendini sıklıkta gösteren ağrıdır. Bazen yatmadan önce hareket halindeyken yaptığım ufacık bir gerilme o an hissettirmese bile sabah uyandığımda belimin kitlenmesi ile kendini gösterebiliyor. Bir keresinde akşam yaptığım ters hareket yüzünden uyandığımda yatağımdan kalkıp telefonuma bile uzanamamıştım çok kötü bir eylemsizliğe sebep oluyor gerçekten.
Bel ağrısı aniden olur ve hic farkına bile varmazsınız. Ağar kaldırılmamalıdır. Benim nişanlım fabrikalarda belini fıtık etti mesela. Ameliyat olunuyor ama binbir agrı sancı. Bol bol egzersiz şart.
işi masa başında olan insanlarda nedense daha çok görülür. fikirlerim doğrultusunda hamaldan daha çok görülmesinin sebebi artık insanın tembelliğe alışmış olmasıdır. ve gerçekten insanın tam anlamda bir düşmanıdır bel ağrısı.
Özellikle ülkemizde bel ağrızı hızla artmakta ve maalesef buna önlem olarak hiç kimsenin dikkat etmediği keza iş verenlerinde iş gücünde çalışanlarına bu konuda maalesef yardımcı destek ekipmanları sağlamaması üzerine özellikle gençlerimizde hızla artmaktadır keşke sağlık bakanlığı ve iş güvenliği birimleri iş verene değilde çalışanın haklarını savunsalar.
Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

Bel ağrısını, bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz.Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir. Bel ağrısı nüfusun -85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.