bağırsak gazı nedir - Hasta Sözlük
aşırı gaz oluşmasına neden olabilecek gıdalar arasında nohut ve fasulye, buğday, yulaf, kepek, lahana, mısır ve şalgam bulunmaktadır. bir sindirim enzimi olan laktoz yetersizliği olanlarda süt ürünleri de sorun yaratabilir. fazla lifli gıdalarla beslenme ve hacim oluşturucu müshillerin kullanımı da aşırı miktarda barsak gazına yol açabilir.
bazen, aşırı miktardaki gaz sindirim sistemindeki bir hastalıktan kaynaklanabilir; hastalık tedavi edildiğinde, çoğu kez gaz da azalacaktır. ancak çoğu durumda, gazın kaynağı bir hastalık değildir.
çok can sıkıcı olabilse de, aşırı barsak gazı önemli bir durum değildir. bazı insanlar belirli "gaz yapan" gıdaları, özellikle fasulye ve süt yemekten kaçınarak bu durumun düzeldiğini keşfederler.
yutulan hava barsak gazlarının küçük bir bölümünü oluşturur. diğer taraftan, midenizde hissettiğiniz şişkinlik genellikle yutulan havanın sonucudur. hava, yiyecek ve içeceklerle birlikte ya da başka nedenlerle yutulabilir. çok hızlı yemek ya da sakız çiğnemek soruna katkıda bulunabilir. geğirme ve karnın üst bölümündeki basınç hissi yutulmuş havanın bir sonucu olabilir. hava yuttuğunuzun farkına varmayabilirsiniz. gazlı içecekler midede karbondioksit açığa çıkararak gaz oluşmasına yol açabilir.
yutulan havanın bir bölümü gıdalarla birlikte ince barsağın içinde ilerler. bu havanın bir kısmı vücut sıvılarında çözünür ve sonuçta akciğerler yoluyla atılır.
herkesin kalın barsağında gaz üretilir. aslında, barsak gazlarının çoğu kalın barsakta oluşur. gaz genellikle dışkı yaparken atılır. bununla birlikte, bazı kişilerde oluşan aşırı miktardaki gaz, bütün gün rahatsızlık yaratır.
barsak gazının bileşimi