ateşli romatizma - Hasta Sözlük
ateşli romatizma bir veya birkaç organda da iltihaba neden olur. sık olarak eklemlerde iltihabi şişme, kırmızılık ve sıcaklığa karşı aşırı duyarlılık ile karakterize bir klinik durum ortaya çıkarır.
kalp kapaklarını tutarak kardite yol açar. bu şekilde kapaklar görevlerini yapamaz. bu şekilde kalp, pompalamada etkisiz kalır. ender durumlarda iltihap nedeniyle kalp kendini dur-durur ve buna bağlı olarak ölüm meydana gelir.
kalp enflamasyonu sürekli etkili bir olay değildir. bununla birlikte kalp kapakçıklarında sertleşme (scar dokusu) meydana gelebilir ve sonuçta kan akışı mümkün olamaz. bu olaya stenoz, kan kapakçıktan geriye dönerse buna da regürjitasyon denir. bazen aylar hatta yıllar içinde ciddi komplikasyonlar gelişir ve sonuçta kalp kapaklarındaki bu hastalığı ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gerekebilir.
ateşli romatizma beyni de etkilerse korea denilen ve kol, bacak ve yüzde kontrol edilemeyen hareketler ortaya çıkar. deriyi tutarsa eritema maginatum denilen kırmızımtırak döküntülere sebep olur.
ateşli romatizma vücudun streptokok türü mikroplara karşı olan bağışıklık cevabı olarak bilinir. boğazdaki streptokok iltihabı bir veya iki hafta sonra ateşli romatizma başlangıç semptomlarını ortaya çıkarmaktadır. ateşli romatizmayı önlemede karşılaşılan sorunlardan biri streptokoklar tarafından boğazda meydana gelen iltihabın tam olarak ortadan kaldırılmamasıdır. bunun için streptokoksal boğaz enfeksiyonları uygun bir şekilde tedavi edilmeli, mikrobik ajanı tam olarak teşhis etmek için boğaz kültürü alınmalıdır.
yüzyıl önce çeşitli araştırmacılar ateşli romatizmanın kendi kendine geçebilen bir hastalık olduğunu belirtmişlerdir. görünüşte doğru olmakla birlikte amerika nın çeşitli şehirlerinde bu hastalığa yakalanan çocuklarda iyileşme görülmekte, ancak hastalık belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkmaktadır.