allerjik rinit (saman nezlesi) - Hasta Sözlük
allerjik rinitin belirtileri nelerdir?
alerjen ile karşılaşıldığında özellikle ağız, burun, gözler,boğaz ve deride kaşıntı ortaya çıkar. burun akıntısı ve gözlerin sulanması tipiktir. burun tıkanıklığı ve koku almada güçlük ortaya çıkabilir. bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir. öksürük ve başağrısı da görülebilir.
allerjik riniti olan hastalarda diğer allerjik hastaliklar da artmiş midir?
alerjik rinit genellikle alerji yatkınlığı olan, atopik olarak adlandırılan kişilerde bulunur. bu kişilerde diğer alerjik hastalıkların (egzema, ürtiker veya astım gibi) görülme sıklığı normal kişilere göre daha fazladır. ayrıca ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan kişilerde de alerjik rinit ve diğer alerjik hastalıkların görülme sıklığı daha fazladır.
allerjik rinit hangi yaşlarda görülür?
hastalık semptomları genellikle 40 yaşından önce ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe şikayetler azalır. fakat hastalığın kendiliğinden tamamen geçmesi nadirdir.
allerjik rinitte tani nasil konulur?
alerjik rinit tanısındaki en önemli şey hastanın öyküsüdür. belirtilerin hangi mevsimde, ne ile karşılaşıldığında, nasıl ortaya çıktığının bilinmesi tanıya ulaşmada önemlidir. bazen yapılan testlerin sonuçları negatif olduğu halde, hastanın tipik öyküsünden tanı koymak mümkün olmaktadır. muayene sırasında hastaların burun mukozaları soluk, fakat burun delikleri kırmızıdır. bu hastalarda burun mukozasının sürekli iltihabına bağlı polipler gelişmiştir, bu polipler özellikle tüm yıl boyunca devam eden tipte sıktır. bu polipler de burun tıkanıklığına neden olabilir. tanı testleri arasında alerjiye neden olan antikor ige’nin total kan düzeyinin ölçülmesi ve özel alerjene karşı uygulanan alerji testleri en sık kullanılan tanı yöntemleridir. özellikle deriye uygulanan alerji testleri en sık kullanılan metoddur. kanda eosinofil denilen ve alerjik reaksiyonlarda sayıları artan hücrelerin sayılması veya bu hücrelerin burundan alınan sürüntüde incelenmesi tanıyı destekler. bazen de olası alerjenlerden uzak durma veya karşılaşma sonrasındaki yanıta bakılarak alerjenin tanısına gidilebilir.
allerjik riniti olan hastalarin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
tozlu ve polenli ortamlarda bulunmamalı, eğer bulunmak durumunda kalınırsa da maske kullanılmalıdır.
polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.
özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanılmalıdır.
oda havasının temizliğine dikkat edilmeli, havalandırma sistemlerinin iyi çalıştığından emin olunmalıdır.
evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınılmalıdır.
tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmelidir.
toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyaları kullanılmamalıdır.
allerjik rinitte tedavi nasildir?
alerjik hastalıklarda en önemli şey alerjen ile karşılaşmaktan kaçınmaktır. bu konuda alınması gerekli önlemler ‘alerjik riniti olan hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?’ bölümünde anlatılmıştır. alerjik rinitin tedavisi şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, hastalık bu tedaviyle ortadan kaldırılamaz. alerjik rinitin tedavisinde hekim tarafından, antihistaminik denilen ve alerjenle karşılaşıldığında olaya neden olan madde salınımını engelleyen ilaçlar, burun iç yüzeyindeki şişliği azaltan ilaçlar, kortizon içeren burun spreyleri gibi ilaçlar verilebilir. ancak tüm bu ilaçlar muhakkak hekim tarafından hastalığın şiddeti ve hastanın durumu değerlendirilerek düzenlenmelidir.
allerjik rinitin sonuçlari nasildir?
alerjik rinit ömür boyu devam eden fakat yaşla beraber şiddeti azalan bir hastalıktır. alerjik rinit hastaya sıkıntı vermesi, yaşam kalitesini bozması ve iş gücü kayıplarına neden olması dışında çok önemli sağlık sorunlarına neden olmaz. eğer gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi verilirse bu hastalığın atak sayısını oldukça azaltmak mümkündür.
önemli uyarilar
alerji vücudun yabancı bir madde ile karşılaştığında buna karşı geliştirdiği bir yanıttır.
alerjiye neden olan maddelere alerjen de denilmektedir.
alerjenler, alerjik rinit, alerjik konjüktivit, alerjik astım, kontakt dermatit, ürtiker gibi birçok alerjik hastalığa neden olabilir.
alerjik rinit alerji kaynaklı burun iltihabıdır. alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile meydana gelir
alerjik rinit, burun mukozasının alerjik nedenli iltihabıdır. özellikle alerjik yatkınlığı olan, atopik kişilerde görülür. çoğunlukla ömür boyu devam etmekle birlikte, ileri yaşlarda şiddeti azalabilir.
en sık rüzgarın havada uçurduğu polenlere bağlı olarak gelişen alerjik rinit, herhangi bir alerjen tarafından da meydana gelebilir. kendiliğinden geçme olasılığı ise oldukça düşüktür. alerjik rinite yakalanmamak için bu hastalığa neden olan alerjenlerden uzak durmak ve bunun için gerekli tedbirleri almak gerekir. alerji ve alerjik rinit hakkında bilmeniz gerekenler ve alerjik rinitten korunmak için almanız gereken pratik tedbirler...
burun rahatsızlıklarından kaynaklanan sorunlar, önemli bir sağlık sorununu oluşturuyor. toplumun yaklaşık yüzde 17’si alerjik rinitli. alerjik rinitler, horlama, sinüzitler toplumda sık görülen önemli sağlık sorunları arasında. bu rahatsızlıklar, kişilerde sosyal ve psikolojik sorunlara da neden olmakta.
allerji nedir?
alerji vücudun yabancı bir madde ile karşılaştığında buna karşı geliştirdiği bir yanıttır. vücudun karşılaştığı yabancı maddeye antijen adı verilir. alerjiye neden olan maddelere alerjen de denilmektedir. alerjik reaksiyonlar vücudun belirli bir bölgesinde olabileceği gibi, yaygın da olabilir. alerjik reaksiyonlarda en korkulan şey anafilaksi dediğimiz hayatı tehdit eden durumun gelişme riskidir, fakat bunun tüm alerjik reaksiyonlar içinde görülebilme sıklığı oldukça düşüktür.
neler allerjiye yol açar?
günlük hayatımızda alerji nedeni olabilecek birçok alerjen ile karşılaşmaktayız. özellikle sanayi ürünlerinin ve kimyasal madde kullanımının yaygınlaşması ile alerjik hastalıkların görülme sıklığı da giderek artmaktadır. alerjenler çok çeşitlidir. yiyecekler, havada uçuşan polenler, ev tozları ve bunların içinde gözle görülmeyen küçük canlılar, hayvan tüyleri, giyecekler, takılar, kimyasallar ve aklınıza gelebilecek daha birçok şey alerji etkeni olabilir. alerjik reaksiyon kişiye özel bir durumdur. farklı kişiler farklı maddelere farklı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler veya hiç alerjik reaksiyon göstermeyebilirler. alerjiye yatkınlık kalıtsaldır ve genetik faktörler rol oynar. alerjenler alerjik rinit, alerjik konjüktivit, alerjik astım, kontak dermatit, ürtiker gibi birçok alerjik hastalığa neden olabilir.
allerjik rinit nedir?
rinit burun iltihabı anlamına gelmektedir.. alerjik rinit alerji kaynaklı burun iltihabıdır. alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile meydana gelir. belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine mevsimsel rinit denir. mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi olarak ta bilinir, fakat bu doğru bir terim değildir. bir de alerjik rinitin tüm bir yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak adlandırılır. perenial rinitte neden, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjenlerdir.
hangi allerjenler allerjik rinitte rol oynar?
en sık olarak havada uçuşan polenler ve çevremizde bulunan ağaçlar alerjik rinite yol açar. fakat benzer reaksiyon küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı da gelişebilir. rüzgarla havada uçuşan küçük polenlerin hava yolları mukozasına yapışarak alerjik olayı başlatması ile alerjik rinit meydana gelebilir. bu alerjenler ebatlarından dolayı burun mukozasında yakalanır ve genellikle daha aşağılara inerek alt solunum yolu belirtileri oluşturmazlar. fakat bu her zaman geçerli değildir. bu reaksiyonları başlatan polenler kişiye ve yöreye göre farklılık gösterirler. özellikle kuru ve rüzgarlı havalarda havadaki polen miktarı fazladır ve alerjik rinit görülme sıklığı artar.