akneler - Hasta Sözlük
akne önlenemez. bununla birlikte yeterince uyuyup, egzersiz yaparak şiddetlenmesi engellenebilir. halk arasindaki yaygın inanışlara ragmen, yediginiz besinler akneyi nadiren etkilerler. ancak çeşitli besinlerden oluşan gidalari yemek genel saglik için oldukça faydalidir.
her akne olduğunuzda, yağli kremlerle makyaj yapmayi birakarak, toz yuz pudrasi kullanin.
ergenlikten sonra aniden vücutta sivilce çıkması hormon bozukluğunun veya ilaç toksititesinin (özellikle steroid ilaçların) bir belirtisi olabilir. bu durumda mutlaka bir hekime görünün.
sivilce, derideki yağ beslerinin aşırı aktif olmasından kaynaklanan bir durumdur ve genellikle ergenlik dönemindeki artmış hormonal durumdan kaynaklanır.
yüz, omuz ve sırt derisinde gözlenen en sık rahatsızlıktır. erkeklerde kızlardan daha kötü bir tablo meydana gelir. enfeksiyon sık oalrak gözlenen bir durum olmadığından, tetrasiklin ve benzeri antibiyotikler uzun süre kullanılmamalıdır. diyet de aknenin nedenleri arasında ön sıralarda bulunan bir etken değildir, ancak fazla yağlı ve iyotlu (iyotlu tuz ve midye gibi kabuklu deniz hayvanları) yiyeceklerden uzak durulmalıdır. cildinizi su ve sabunla düzenli olarak temizleyin, ayrıca benzil peroksit içeren akne ilaçları da kullanabilirsiniz. benzil peroksit en iyi temizleyici maddelerden birisidir ve bir çok krem ve losyonun içerisinde bulunur. boya ve yağ içeren cilt bakım ürünleri kesinlikle kullanmayın.
sivilce için aynısafa (öküzgözü, altıncık) (calendula arvensis) isimli bitkiyi kullanabilirsiniz. bu bitki güzel çiçekleri olan ve bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir türdür. parlak, portakal renkli çiçekleri bir çok losyon ve kremin yapımında kullanılır. bu bitkinin çiçeklerinin demlenmesi ile elde edilen çayla cildinizi temizleyebilirsiniz.
akneler genelde ergenliğin sonunda kendiliğinden kaybolurlar. eğer, akne kaybolmamış veya şiddetlenmişse iz bırakmaması için etkili bir tedavi uygulanmalıdır. vitamin a türevi bazı etkili ilaçlar, bu amaçla kullanılabilir. bu tür ilaçlar son derece etkili ve toksik olduğundan mutlak bir dermatoloji uzmanının kontrolünde kullanılmalıdır.
deniz suyunda yüzmek akneye iyi gelebilir.