Akne İzleri Nasıl Tedavi Edilir - Hasta Sözlük
Akne İzlerini Tedavi Etmek

Sivilceye sahip olmak yeterince kötü değilmiş gibi, sivilce bittiğinde bir hatırlatma ile baş başa kalma ihtimali yüksektir. Sivilce izlerinden bahsediyoruz.
Sivilce izlerini daha iyi anlamak için sivilceler hakkındaki bilgimize hızlı bir tazeleme yapalım. Tıkanmış gözenekler sayesinde sivilceleriniz olur. Kir, yağ ve ölü deri hücreleri gözenekleri tıkadığında bakteriler için bir üreme alanına dönüşür. Bu iltihaplı cilt (beyaz nokta ve siyah nokta düşünün) ve bazen papüller veya nodüller (cilt altında ağrılı, irin dolu kistler) ile sonuçlanır.

Sivilce izleriniz, sivilcenin ne kadar şiddetli ve derin olduğuna bağlıdır. Bakın, vücudumuzdaki dokular hasar gördüğünde, iltihaplı moleküller ve beyaz kan hücreleri bölgeyi onarmak için birlikte çalışırlar. Bu, yepyeni bir doku - yara dokusu biçiminde gelir. Ne yazık ki, yara dokusu "değiştirmeye" çalıştığı deriye benzemiyor. Daha sert, daha karanlık ve sadece çirkin.
Bu, tüm sivilce izlerinin aynı olmadığı anlamına gelir. İlk etapta sivilcenin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Beyaz başlıklar ve siyah noktalar gibi hafif akne genellikle zamanla kaybolan küçük kırmızı veya kahverengi bir iz bırakır. Ancak papüller veya nodüller genellikle daha derin bir iz bırakır.

Sivilce izleri nasıl tedavi edilir

Tedaviler, izlerinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Hafif yara izleriyle uğraşıyorsanız, bu koyu lekeleri hafifletmek için yara izi en aza indiren kremlere ve losyonlara dönebilirsiniz. Yaralarınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek temel bileşenleri aradığınızdan emin olun. Vitamin C ve E içeren kremler kesinlikle iyi seçimlerdir. Doğal bileşenlere sahip ürünler ararken, bunların süt veya meyve bazlı bileşenler olup olmadığını bulmaya çalışın. Meyve bazlı bileşenlerr hassas cildi tahriş etme eğilimindedir.
Beyazlatıcı kremler veya beyazlatıcı losyonlar da bir seçenektir. Bunlar genellikle melanin üretimini durduran (cildi renklendiren) hidrokinon adı verilen bir bileşen içerir. Reçetesiz satılan hidrokinonlu losyonlar ve kremler yaklaşık% 2 içerir. Daha güçlü bir şey istiyorsanız (genellikle% 4), bunu bir doktordan istemeniz gerekir.
C vitamini kolajen oluşumuna yardımcı olur ve zayıflamasını önler. Aslında, C vitamini vücuttaki diğer iki antioksidanı güçlendiren bir antioksidandır: yani glutatyon ve E Vitamini! Glutatyon, cildin daha açık pigmentleri (feomelanin) ve daha koyu pigmentleri (eumelanin) dengelemesine yardımcı olduğu için önemlidir. E vitamini ise yara dokusunun iyileşmesine yardımcı olur.
Bal ve organik yoğurt gibi malzemelerin kullanıldığı evde yüz maskeleri ve ovalama da işe yarayabilir. Bal, sadece akne bakterilerini nötralize etmekle kalmayıp aynı zamanda cildin iyileşmesine de yardımcı olan enzimler içerir. Yoğurt ise laktik asit ve doğal alfa hidroksi asitler (bileşenler) içerir ve her ikisi de yeni, pürüzsüz bir cildi ortaya çıkarmak için ölü cilt hücrelerini soyabilen hafif bir peeling etkisine sahiptir.
Şiddetli yara izleri için, kimyasal peeling veya lazer tedavisi (cildi uyuşturmak için lokal anestezi içerir!) Ve "dermabrazyon" önerebilecek dermatoloğa gitmeniz gerekebilir. "Yuvarlanan yara izlerine" gelince, genellikle onları düzleştirmek için bir tür steroid enjekte edilir.

Yara izlerinin oluşmasını önleyin

Elbette, onu tedavi etmeye çalışmaktansa, yara izini önlemek daha iyidir.
Cildinizi tıkayabilecek sivilceye neden olan kir ve yağı temizlemek için günde iki kez cilt tonunuza uygun bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayarak temizleme alışkanlığınızı geliştirin. Toneri ve ardından ince bir nemlendirici veya gündüz kremi tabakası uygulayın. Merak etmeyin, nemlendirici sivilceye neden olmaz. Aslında, cildin nemini dengelemeye yardımcı olarak yağ bezlerinizin fazla sebum üretmesini engeller (gözenekleri tıkayabilir).
Bir papül veya nodülün başladığını fark ettiğinizde en kısa sürede bir dermatoloğa danışın (ağrı nedeniyle ne zaman ortaya çıkacağını her zaman anlayabilirsiniz). Bu, sivilcenin daha da büyümesini ve derinleşmesini önleyerek büyük yara izlerini önleyebilir.
Ve tabii ki, asla sivilcenizi seçmeyin, patlatmayın veya dürtmeyin. Bu sadece onu rahatsız edecek ve yarardan çok zarara neden olacaktır.