akciğer kanseri nedir - Hasta Sözlük
Dünya Genelinde özellikle 2 ve 3 dünya ülkelerinde hızla tüketimi artan başta sigara ve dengesiz beslenme sebebi ile yaş ortalamasınında hızla daha aşşağıya indiğini göz önnde bulundurursak akiğer kanserinin ana sebebi ilk 2 sırada sigara ve dengesiz beslenmedir. Ülkemiz bazında ise aşırı miktarlarda ve çok küçük yaşlardan itibaren içilen ve maalesef örnek gösterilen sigara yüzünden heryıl binlerce insanımız kansere yakalanmaktadır gerekli bakanlık ların acil olarak tütün ve tütün ürünlerine dayalı etkili ve kapsamlı yasalar çıkarmalıdır.
Kanserin her türlüsü zaten kötü değil mi? İsmi bile kötü insanın tüylerini diken diken yapıyor. Yarabbim herkesi korusun bu illetten. Allah düşmanımın başına vermesin. Gerçekten çok erken tanılar hayat kurtarıyor. Bu nedenle düzenli kontrollere gitmek gerekir. Allah herkesin yardımcısı olsun.
Sigaranın başlıca faktörlerden biri olduğu akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer alıyor. Oysa erken evrede yakalandığında hastalığın tedavi şansı yükseliyor.

Akciğer kanseri yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıyla başlıyor. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyüyor, daha ileri aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin, vb) yayılarak hasara yol açıyor.
Akciğer kanseri oldukça yaygın bir kanserdir. Tüm kanserlerin yüzde 12-16’sının, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 17-28’inin nedenini oluşturuyor. Üstelik hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alıyor.