Ağız Sağlığı Diş Ağrısıyla Başa Çıkmak İçin İpuçları - Hasta Sözlük
Ağız Sağlığı: Diş Ağrısıyla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Genel olarak sağlıklı olmanız için ağız, diş etleri ve dişler gibi ağız kısımlarının sağlıklı olması gerekir. Araştırmalar, ağız kısımlarının sağlığının genel sağlık üzerinde kesin etkisi olduğunu göstermektedir. Ağız hastalıkları günümüzde giderek daha yaygın hale geldi. Bu nedenle, genel olarak iyi bir sağlık elde etmek için ağız sağlığının farkında olmak gerekir. Bu makale ağız sağlığının genel sağlık ve ağız sağlığı sorunları üzerindeki etkisini sunmakta ve aynı zamanda en yaygın ağız sorunu olan diş ağrısı ile ilgilenmektedir.

Ağız Sağlığınızın Genel Sağlığınıza Etkisi

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, ağız sağlığının bir kişinin genel sağlığı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Kötü bir ağız sağlığınız varsa, sizde bazı sistemik hastalıklara yol açabileceğini gösterir. Bir kişinin ağız sağlığı kötü ise, o zaman diyabet ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Ancak bu durum, yaşlılarda daha yaygındır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, ağız sağlığının kalp hastalığı, düşük doğum ağırlıklı prematüre bebekler gibi sağlık sorunları üzerindeki etkisine de işaret etmektedir. Genel sağlık üzerindeki etkisinin yanı sıra, ağız hastalığının kendisi diş ağrısı, ağız kokusu, diş kaybı vb.

Ağız sağlığı sorunları:

En yaygın ağız sağlığı sorunları boğaz ve ağız hastalıklarıdır. Bu hastalıklar, çürükler gibi basit ağız sorunlarından kanser gibi ölümcül sorunlara kadar değişebilir. Bu ağız sorunları ağız kısımlarında ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Çürükler çocuklarda en sık görülen sorunlardır. Çürükler tedavi edilmezse sıkıntıya, işlev bozukluğuna vb. Yol açabilir. Ayrıca çocuğun yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Ağız içi sorunların en ciddi sonucu ağız kanserleridir. Her yıl yaklaşık 7.550 kişinin ağız kanserlerinden öldüğü tahmin edilmektedir.

Çoğu kişinin karşılaştığı ağız problemleri diş ağrısıdır.

Diş ağrısı:

Diş ağrısına genellikle yüz ve çenede ağrı eşlik eder. Diş ağrısının nedeni diş pulpasının iltihaplanmasıdır. Bu, pulpitis olarak bilinir. Pulpa uygun şekilde tedavi edilmezse ölür ve enfekte olur ve böylece bir diş apsesi oluşturur.

Diş ağrısının nedenleri nelerdir?

Diş ağrısının en yaygın nedeni diş çürümesidir. Bir dişteki çatlak veya kırık da diş ağrısına neden olur. Bir diş tedavisinden sonra, pulpada olası tahrişle karşılaşılabilir. Ayrıca şiddetli bir şekilde fırçalarsanız diş kökünün açığa çıkmasına ve ağrıya neden olur.

Diş ağrısını nasıl önleyebilirsiniz?

Diş etlerinizi ve dişlerinizi daima sağlıklı tutun. Bu, diş ağrısı olmamasını sağlayacaktır.
Çok fazla şekerli içecek ve yiyecek tüketmekten kaçının. Bu, boşluk oluşumunu önleyecektir. Diş ağrısından en iyi şekilde florür içeren bir diş macunu kullanarak günde iki kez fırçalamakla kaçınılabilir. Diş aralarını temizlemek için diş ipi, diş arası fırça veya tahta çubukların kullanılması diş ağrısına yol açan herhangi bir enfeksiyonu önleyecektir.

Diş ağrısıyla nasıl baş edebilirsiniz?

Açıkçası, bir diş hekimine danışmak çok yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, işte diş ağrısıyla mücadele için bazı ipuçlarını verelim.
Pulpitise bağlı ağrıyı önlemek için tatlı, sıcak veya soğuk uyaranlardan kaçının. Ağrı devam ederse ve daha şiddetli hale gelirse, nurofen ağrı kesicilerin alınması ağrıyı bir ölçüde hafifletir.
Hassas dişler için olan diş macunu normal olarak kullanılabileceği gibi açıkta kalan diş köküne dahi sürülebilir. Bu, maruz kalan kök yüzeylerinden kaynaklanan ağrıyı hafifletecektir.
Ağız problemi diş sürmesinden kaynaklanıyorsa, ağrılı bölgeyi sıcak tuzlu suyla durulamak her zaman yardımcı olacaktır. Bu tuzlu su gargara, ağız ülserlerinden kaynaklanan enfeksiyonu da önler.

Her şeyden önce, daha önce de belirtildiği gibi bir diş hekimi ziyareti, herhangi bir tedaviyi daha erken yapar. Özellikle diş hekimi tarafından bulunup tedavi edildiğinde genellikle geri dönüşlü olan pulpitis diş ağrısının yok olmasına neden olur. Pulpitisin tedavisi genellikle basit bir dolgu içerir. Bir diş ağrısı, eğer kurtarılacaksa dişin çekilmesini gerektiren diş apsesine de yol açabilir. Ancak çoğu durumda diş apsesi kanal tedavisi ile tedavi edilebilir. Kanal tedavisi çok karmaşık bir dolgu işleminden başka bir şey değildir.
Diş kaybı, yaşlı yetişkinlerin çoğunda yaygın bir sorun haline geldi. Diş kaybının ana nedeni diş çürümesidir. Diş kaybı kişinin benlik saygısı üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir. Kişinin yediği besin türünü sınırlayarak da beslenme sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle ağız sağlığı konusunda daha bilinçli olunması gerekir. Bu, o kişide sağlıklı bir yaşam sağlar.