agiz kanseri nedir - Hasta Sözlük
Daha önce hiç duymamıştım çok ilginç bir hastalık sigara alkol kullanımı ile alakalı olsa gerek örnek fazla votka içen biri akciğer kanserine yakalanabilir doktordan duymuştum zaten genellikle böyle verem ve bazı hastalıklar çoğunu sigara alkol ile alakalı ama ağız kanserini ilk defa sizden duydum biraz araştırmak lazım aslında tedavisi muhakkak vardır misal Bir kitapta okumuştum insanoğlu yıllarca yapay durdurmak için dualar büyüler yaptı ama bir işe yaramadı en sonunda bir asi geliştirdiler ve işe yaradı
Ağız boşluğunda ve ağzın gerisinde, orofarenks denilen bölgede görülen ağız kanseri, baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkan en tehlikeli ikinci kanser türüdür. Ağız kanseri; dil, dudak, kemik, diş, orofarenk dediğimiz boğazın ve dilin gerisinde yer alan nadir görülen bir hastalıktır. Nadir görülmesine karşın oldukça tehlikeli olan ağız kanseri özellikle 40 yaş üstü yani orta yaş olarak tabir edebileceğimiz erkeklerde görülür. Kadınlarda da görülse de ağız kanserinde erkek hastaların oranı neredeyse kadınların iki katıdır.

Kansere neden olan hastalıklar çeşitlidir bunların bazıları başlangıçta kanserli hücre olmamasına rağmen zamanla kanserli hücreye dönüşme riski fazladır. Bir diğer grup ise kanserli hücre barındıran kanser türleridir bir diğeri ise vücutta başka yerde kanser görülmesi ile ağızda ortaya çıkan sekonder dediğimiz kanserlerdir bunların en sık görüleni ise % 90 oranla squamoz hücreli veya epidermoid karsinom dediğimiz kanser türüdür.