5 2 diyeti nasıl yapılır? - Hasta Sözlük
5 2 Diyeti Nasıl Yapılır?
Günümüzde birçok diyet uygulamaları mevcuttur. Aralarından en rahat olanı ve kendinizi sıkmadan kilo vermek isteyenlerin tercihi olan 5 2 diyetidir. Bunun anlamı 5 gün normal yiyip içmenize devam edip, 2 gün aldığınız kalori miktarına dikkat etmektir. Bu yöntemde kadınlar için 500, erkekler için ise 650 kalori alacağınız bir beslenme tavsiye ediliyor.
Neden Bu Yöntemi Tercih Etmeliyim?
Bu yöntem ile sıkı bir menü olmadan, psikolojik olarak kendinizi yormadan en rahat şekilde kilo verebilirsiniz. Bazı diyet yöntemlerinin aksine 5 2 diyeti; kanser, diyabet, kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor. Bu diyeti yaparak kolesterolünüzü normalleştirip kan şekerinizin düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca beyin konsantrasyonunuza da büyük oranda yararlı olacak olan bir diyettir. Kendi belirlediğiniz menü ile aldığınız kalorileri sınırlandırabilirsiniz. Sürekli aç kalmayıp sevdiğiniz şeyleri yemekten vazgeçmeyeceğiniz oldukça rahat bir kilo verme yöntemidir.
Nasıl başlamalıyım?
Öncelikle kendinize program yapın. Hangi günler diyet uygulayacaksanız o günler menülerinizi ayarlayınız. Uyku düzeniniz ve günlük rutinlerinizi planlayın. Diyet için kendinizi moral olarak hazırlayın. 5 normal gün için yediğiniz yiyeceklerin de kalorilerini not edinin. Böylece toplam performansınızı görmek kolaylaşacaktır.
Neler yiyip içmeliyim?
Vücudumuzun karbonhidrat, yağ, protein ve minerale ihtiyacı vardır. Bu sebeple hazırladığımız menülerde bunlara kontrollü ve belirli bir düzeyde yer vermeliyiz. Yediğimiz şeylerin dengeli olması kilo vermemizi kolaylaştıracaktır. Yorgunluk ve baş ağrısı hissetmemeniz için bol su tüketmelisiniz. Bunun yanında bitki çayları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Oruç günlerinde az yağlı yiyecekler, sebze yemekleri, şekeri düşük olan meyveler, yoğurt, süzme peynir, haşlanmış yumurta, tahıllar ve sebzeler tercihleriniz arasında olmalıdır. Bu yiyecekler ile aldığınız kalori miktarını 500-600 arasında tutmanız gerekmektedir. Sabah uyandığınızda içeceğiniz bir bardak ılık su metabolizmanız için faydalı olacaktır. Ara öğünlerinizde az şekerli meyveler ve sebze salatası tok hissetmenize neden olacaktır. Uyumadan önce sevdiğiniz bitki çayınız ile yorgunluğunuzu alabilirsiniz.
Bu diyeti ne kadar süre uygulamalıyım?Zor geldiğinde pes etmeli miyim?
Bu diyeti en az 6-8 hafta uygulayarak istediğiniz sonuçları elde etmeniz mümkündür. Daha uzun süre de devam edebilirsiniz. Çünkü hem sizi yormayan hem de aç bırakmayan bir aralıklı oruç yöntemidir. Pes etmeniz bir daha bu yola girmenizi zorlaştıracaktır. Bu sebeple 6 haftaya kadar kendinize özel hazırladığınız kalori kontrollü menüleriniz ile kendinizi rahat hissederek ve sağlığınızı koruyarak bu süreci güzel sonuçlar elde ederek geçirebileceksiniz.
Hangi günleri tercih etmeliyim?
Kendi programınıza uygun günler belirleyin. Oruç için ard arda 2 gün seçmektense ardışık günleri tercih etmeniz bu diyeti yapmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin salı ve perşembe günü oruç gününüz olabilir. Böylelikle psikolojik olarak da kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Sağlıklı kilo vermenin güzel yöntemidir.