kalp sağlığına i̇yi gelen besinler - Hasta Sözlük
kalp sağlığına iyi gelen besinler
kalp sağlığı bireyin hayatına sağlıklı devam edebilmesi için önem taşımaktadır. kalp hastalıkları meydana geldiğinde kalp ve damarlarında tıkanıklık, kalp yetmezliği, hipertansiyon, birçok hastalığa maruz kalan problemler meydana getirmektedir. bu durum kişinin bünyesinde kalıcı hasarlar da verebilmektedir. süreç içerisinde kalp sağlığına iyi gelen besinlerden faydalanarak kalp sağlında bakım sağlayabilirsiniz.
kalp sağlığı için tüketilmesi gereken besinler
kabak çekirdeği: içerisinde zengin magnezyum olmasıyla birlikte vücudun fizyolojik özelliklerine doğru çalışmasına, kan damarlarını iyileştiren ve bağırsakları çalıştıran yapısı bulunmaktadır. tansiyon düzeltmesiyle birlikte kalp krizi ve felç durumlarını engelleyen yapısı bulunmaktadır. günlük olarak yarım çay bardağı tüketilmesiyle birlikte günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
semizotu: doğal beslenmek isteyenler için vazgeçilmeyecek bir ot olan semizotunun kalbi koruyan yapısı vardır. i̇çerisinde barındırdığı omega 3 ile kandaki kolesterolü normal olarak tutar. bireyin kalp krizi geçirmesini engellemesiyle birlikte kanı incelterek pıhtı olmasını da engeller.
zeytinyağı: uzmanlar tarafından da zeytinyağı kullanılması çokça tavsiye edilmektedir. tekli ve çoklu olarak bulundurduğu doymamış yağ asitleri sayesinde kan yağlarının azalmasını sağlamaktadır. düzenli kullanım sonrasında etkileri çoklukla gözükmektedir. özellikle 65 yaş üzerinde ki kişiler için felç geçirme oranını düşürmektedir. gündelik olarak iki üç yemek kaşığı yemek veya salataya zeytinyağı katarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
balık: içerisinde bulundurduğu zengin proteinle kalp hastalığını azaltmaktadır. en çok somon, uskumru, ringa, alabalık, beyaz ton balığı ve sardunya olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. içerisinde bulundurduğu omega 3 yağ asitlerinin fazla olmasıyla birlikte sindirilmesi daha kolay olmaktadır.
kırmızı üzüm: mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilen kırmızı üzüm kalp dostu besin içeriğidir. damar sağlığını düzeltmesiyle birlikte iyi kolesterol hdl artırmasının yanında kötü kolesterol ldl olumsuz etkisini ortadan kaldırmaktadır. kanı daha incelterek pıhtı olmasını engelleyen yapısı da bulunmaktadır.
ceviz, fıstık, badem: e vitamini, omega 3, magnezyum ve posa içeren ceviz, fıstık, badem kanda kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. kan yağındaki trigliserit düşmesini sağlayan etkisi bulunuyor. damar sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. kuruyemişlerin tüketilmesinde dikkatli olunması gereken konu aşırı tüketimden kaçınılması gerekmektedir. günde 10 adet fındık veya badem, 2-3 tam olarak ceviz yenmesi yeterli olacaktır.
sarımsak: içerisinde zengin besin içeriğinin yanında güçlü bir antioksidan olan sarımsak, damar tıkanıklığına büyük yardımcı olmaktadır. kan basıncı sayesinde kan yağının düşmesine yardımcı olur. kolesterolün damarlara zarar vermesini engelleyen yapısı bulunmaktadır. günlük olarak kullanım alanı 1 diş sarımsak olması gerekmektedir. sarımsak kullanırken dikkat edilmesi gereken konu olarak tansiyon, kan sulandırıcı, lipit düşürücü ilaç kullanan kişilerin sarımsak kullanımını sınırlandırması gerekmektedir.
domates: güçlü antioksidan içeriğiyle kolesterol düzeyini iyileştirmesini sağlar. domatesi çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz. domates üzerinde daha çok etki sağlamak istiyorsanız zeytinyağlı olarak pişirilen domates kalp hastalıklarını daha çok azaltmasını sağlamaktadır.
kuşkonmaz: bahar mevsiminde yetişen kuşkonmaz içerisinde beta-karoten içermesiyle birlikte folik asit, lif, b6 vitamini içermektedir. tavsiye edilen kullanım olarak 1 kase haşlanmış kuşkonmaz vücut içerisinde günlük b vitamini ihtiyacının yüzde 66 karşılayarak önemli bir bölümünü sağlamaktadır. kalbin ana damarlarının temizlenmesinde büyük rol oynamaktadır.
yulaf ezmesi: içerisinde bulundurduğu bolca lif sayesinde kolesterolün dışkı yoluyla atılmasını sağlayarak düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. ayrıca vücutta tokluk hissiyatı sağlayarak fazla beslenmenin de önüne geçmektedir.
ıspanak ve brokoli: yeşil sebzeler içerisinde en zengin içeriği bulunan yapısıyla birlikte folat, lif, potasyum, kalsiyum ve c vitamini sağlamaktadır. kalp dostu besinler arasında yer alarak kalbin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar.