bademcik şişmesine ne i̇yi gelir? - Hasta Sözlük
bademcik, oval şeklinde olup boğazımızın iki yanında yer alan yumuşak doku parçalarıdır. bademcik rahatsızlığı daha çok çocukluk çağlarında sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. bademciklerin şişmesi sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olmakla beraber hastalığın kökeni enfeksiyon kapılmasıdır. kişi herhangi bir şekilde ağız yoluyla enfeksiyon kaptığında bu durum kendini bademcik şişmesi olarak gösterebilir.
bademcik rahatsızlığı kimi çocuklarda erken yaşlarda kendini gösterirken kimi kişilerde ise belli bir yaştan sonrada rahatsızlık vermeye başlayabiliyor. bademcikler ağız yoluyla virüs ve bakteri gibi enfeksiyonların vücuda girmesini önleyen bir nevi savunma duvarıdır. bademcik şişmesine ne iyi gelir? gibi bademcik rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından gelen sorulara uzmanlar birtakım yöntemleri evlerinde de kolaylıkla uygulayabileceklerini belirtiyorlar.

bademcik şişmesine i̇yi gelebilen yöntemler?
bademcik şişmesine iyi gelebilen yöntemler yada bademcik şişmesi kısa zamanda nasıl geçer gibi sorular özellikle kış aylarında sıklıkla uzmanlara soruluyor. uzmanlar ise bir hekime başvurmadan önce kişinin evinde de bazı uygulamaları yapıp hastalığın ilerlemesini durdurabileceğini hatta tamamen ortadan kaldırabileceğini belirtiyorlar. elbette bademcik iltihabı için belirtilen uygulamaların düzenli olarak ve sık aralıklarla tekrarlanması gerekiyor. bu uygulamalar şu şekildedir:
• düzenli pastil kullanmak
• tuzlu suyla gargara yapılması
• organik balla hazırlanan bitkisel çaylar
• hava nemlendiricisi kullanılması
bu şekilde evde uygulanan yöntemlerle kişide oluşan boğaz enfeksiyonunda azalma sağlanabilir. bademciklerde olan enfeksiyon azaldığında boğaz ağrısı da dolaylı olarak azalacaktır.

1-tuzlu suyla gargara yapmak
bademcik enfeksiyonunun ilk belirtisi olan boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü kişinin gündelik yaşantısını zorlayan bir durumdur. tuzlu su ile gargara yapmak kişinin biraz da olsa bu ağrılarının dinmesini sağlayabilir. özellikle yutkunma zorluğunun hafiflemesi için tuzlu su ile gargaranın düzenli ve sık aralıklarla yapılması önemlidir. ayrıca suyun içine konulan tuz miktarı da burada önemlidir. tuzu ne fazla ne de az koymalısınız. suyun tuzla yoğunlaşmasını sağlamalısınız. tuzlu su ile gargara yaparken bir yada iki saniye ağzınızda kalmasına özen göstermelisiniz. ardından normal suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

2-organik balla hazırlanan bitkisel çayları tüketmek
organik balla hazırlanan bitkisel çayları tüketmek bademcik enfeksiyonunun hızla iyileşmesini sağlıyor. burada önemli olan uygulamanın düzenli yapılması ve organik bal kullanılmasıdır. bu tür bitkisel çaylar yutkunma zorluğunun az olsa hafiflemesini sağlar. dolayısıyla kişi daha rahat şekilde yemek yeme ve içme düzenine geri dönebilir. fakat organik balla harmanlanan çayı kişi sıcak olarak değil ılık tüketmelidir. çayın sıcak olarak içilmesi daha fazla boğaz tahrişine neden olur ve bademciklerin iyileşme süreci uzayabilir.

3-pastil kullanmak
boğaz ağrılarında hatta yutkunma zorluğunun da eşlik ettiği bademcik iltihaplarında iltihap giderici, anti-enflamatuar özellikte olan pastil kullanmak gerekiyor. pastil seçerken özellikle meyan içeren türlerini kullanmak boğazda oluşan enfeksiyonu ve tahrişi azaltabilir. fakat pastiller her ne kadar bademcik enfeksiyonunun giderilmesine yardımcı bir ürün olsa da çocuklarda kullanılması önerilmiyor. küçük yaştaki çocuklarda boğulma tehlikesi oluşabileceğinden boğaz spreylerinden faydalanmak daha sağlıklı olur.

4-hava nemlendiricisi
hava nemlendiricisi boğaz ve ağız kuruluğuna neden olan bademcik iltihabında özellikle kullanılması gereken cihazlardandır. bu cihaz kişinin odasını nemli tutarken boğazda oluşacak kuruluğun önüne geçebilir. dolayısıyla odanın nemli oluşu gece boyunca kişinin de rahat uyumasını sağlayacaktır. eğer ki hava nemlendirici cihaz yok ise kişi bademcik iltihabı geçene kadar uyumadan önce sıcak suyla duş almalıdır. bu şekilde enfeksiyondan kaynaklı ağrı hafifleyerek kişi rahat nefes alabilir.
bu şekilde evlerde uygulanabilen doğal tedavi yöntemlerinin düzenli olarak uygulanmasıyla bademcik iltihabı önlenebilir.