yüksek tansiyona iyi gelen besinler nelerdir? - Hasta Sözlük
yüksek tansiyona iyi gelen besinler nelerdir?
yüksek tansiyon bireyin bünyesine göre etki sağlamaktadır. yüksek tansiyon anında halsizlik, çarpıntı, baş ağrısı, aşırı terleme, kulakları uğultu hissetme, burun kanaması, sık gelen idrar, uzuvlarda şişlik gibi durumlar başa gelebilir. bireyler bu tür durumlara karşı besinlerden yararlanarak dengeli bir şekilde düzelme sağlayabilir. yüksek tansiyon sırasında alabileceğiniz besinler listesi;

muz
potasyum bakımından en zengin içerik muzda yer almaktadır. muz’un orta boyutta yer alması 420 miligram potasyum içermektedir. günlük potasyum miktarının yüzde 9’unu karşılamaktadır. lif bakımından zengin olan muz yüksek tansiyon düşürmede etkisi oldukça fazladır.

az yağlı-yağsız yoğurt
kalsiyum zengin içeriği birlikte yüksek tansiyona karşı büyük etkisi bulunmaktadır. kullanım tavsiyesi olarak 300 gram az yağlı yoğurt veya yağsız yoğurt yemek günlük kalsiyum miktarının yüzde 30’unu karşılamaktadır. yoğurt yeme sonrasında vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.

pancar
kan basıncını düşürmesiyle görevli pancar nitrik oksit bakımından da zengin içeriğe sahiptir. pancar suyu içerek büyük tansiyon düşürülmesini sağlayabilirsiniz. marketlerde pancar suyu hazır olarak almak isterseniz şekersiz olarak almanız gerekmektedir.

sarımsak
sarımsak birçok hastalıkta deva olmasıyla birlikte yüksek tansiyona yardımcı besindir. kan basıncını düşürmesini sağlamasıyla birlikte vücudu dengeye koyacaktır. günlük kullanım tavsiyesi 1-2 diş sarımsak tüketmeniz yeterli olacaktır. ancak taze sarımsak olmasını da özen göstermeniz gerekmektedir.

tatlı patates
tatlı patates kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu düşürmektedir. ayrıca potasyum, lif ve magnezyum içeriğiyle birlikte kalp ve bağırsak sağlığını düzeltmektedir.

yağlı balık
balıklar arasında uskumru ve somon kan basıncını düşürmesiyle birlikte vücut içerisinde iltihabı da atmaktadır. omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin içeriğiyle birlikte antidepresan etkisi sağlamaktadır. d vitamini açısından zengin olan balık kalsiyum emilimi de artırmaktadır.

avokado
günde bir defa tüketilen avokado potasyum ihtiyacının yüzde 25’ini karşılamaktadır. içerisinde bulundurduğu magnezyum, kalsiyum ve potasyumla birlikte yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlamaktadır.

kinoa
günlük magnezyum miktarının yüzde 15’ini karşılayan kinoa kullanım miktarı olarak yarım fincan tüketebilirsiniz. kullanımıyla birlikte tokluk hissiyatıyla birlikte kan şekeri seviyesinde dengeleme sağlamaktadır.

brokoli
kan basıncı düşürmeye yarayan potasyum, kalsiyum, magnezyum ve c vitamini içermektedir. ayrıca kalp hastalıklarına karşı da en büyük yardımcı besin olarak yer almaktadır.

tuzsuz kabak çekirdeği
çinko ve magnezyum bakımından zengin içeriği olan kabak çekirdeği kan basıncını önemli ölçüde düşürmeyi sağlamaktadır. ayrıca günlük olarak salata yaptığınızda kabak çekirdeği yağı kullanmanız da büyük yarar sağlayacaktır. kabak çekirdeği alırken dikkat etmeniz gereken nokta tuzsuz kabak çekirdeği olarak almanızdır.

zeytinyağı
zeytinyağı günümüzde yemeklerde vazgeçilmeyen besindir. yüksek tansiyonla uğraşan kişiler için zeytinyağlı yemeklerin seçilmesi olağan durumdur. salatada veya yemeklerde zeytinyağı katarak yüksek tansiyona karşı savaşabilirsiniz.

kekik suyu
marketten aldığınız kekikle birlikte bir tatlı kaşığı kekik kaynatmanız sonucunda süzerek içebilirsiniz. kekik yüksek tansiyonu düşürmesinden yanı sıra bağırsak yolunu da temizlemektedir.

limon suyu
yüksek tansiyonda etkili olan besinlerden biri de limon suyundan yararlanmaktır. limon suyu damarların tıkanmasını engelleyerek vücut içerisinde temizleme görevini üstlenecektir. günlük kullanım tavsiyesi olarak sabahları bir bardak suyu yarım limon sıkılması güne daha dinç başlamanızı sağlayacaktır.

kudret narı
birçok hastanın şifa kapısı olarak belirlediği kudret narı yüksek tansiyona karşı da iyi gelmektedir. alındığından itibaren zaman içerisinde tansiyonu dengelemeye yarayacaktır.

kuşburnu çayı
yüksek tansiyona karşı etkili çaylardan bir tanesidir. yüksek tansiyon anında alınarak kan şekerini düzenlenmesini sağlayacaktır. bağışıklık sistemi, kalp ve damar hastalıklarına karşı da iyi direnç sağlamaktadır.