ürtiker sorunsalları - Hasta Sözlük
belirtiler
ürtiker plakları, beyazımsı veya et renginde kabarıklıklar olarak gözlenirler; bazen kımızı bir bölge ile çevrilirler (eritem). tipik olarak yuvarlak veya ovaldirler, sıklıkla kaşınırlar. büyüklükleri değişkendir ve bazen çok büyük alanlar oluşturabilirler. her hangi bir cilt bölgesinde ortaya çıkabilirler, acnak sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. çoğu ürtiker plakları kısa sürede ortadan kaybolur, ancak hasta aynı duruma maruz kalıyorsa 24-72 saatlik zamanlarda yeni alanlar ortaya çıkmaya devam edebilir.
eğer ürtiker tüm vücudu ilgilendiren alerjik bir reaksiyonun ilk belirtileri olarak gelişmiş ise gelişebilecek diğer bulgular şunlardır: dilde, dudaklarda ve yüzde şişme, solunum güçlüğü, şuur bulanıklığı, göğüste daralma / sıkışma hissi. bu belirtilerin araştırılması ve geliştiğinde acilen sağlık birimine müracaat etmek önemlidir çünkü bunlar anaflaktik şok habercisi olabilir.
tanı
muayeneye ve gerekirse alerjik deri testlerine göre tanı konur.
aşırı yaygın olmayan ürtiker plakları genelde 8-12 saatte ortadan kaybolurlar. ancak etken ortadan kalkmadığı sürece tekrarlayabilir.
korunma
sizde ürtikere neden olan durumları saptayabildi iseniz, bunlardan uzak durarak ürtikerden korunabilirsiniz.
tedavi
losyon veya krem türü bir antihistaminik ilaç ve ilave olarak antihistaminik tablet veya enjeksiyon gerekli olabilir. eğer genel bir alerjiden şüphelenilmiyorsa kaşıntıyı geçirmek yeterli olabilir. gerekli görülürse daha ileri tedaviler uygulanabilir.
ürtiker (kurdaşen), ciltte meydana gelen genellikle kaşıntılı, yuvarlak veya oval şişliklerdir. bazen kırmızı olmakla birlikte, herzaman böyle olmak zorunda değildirler. ürtiker plakları, derideki allerji ile ilgili hücreler (mast hücreleri) histamin adı verilen ve kılcal damarlardan sıvı sızmasına neden olan maddeleri salgılarlar. damarlardan sızan bu sıvılar deride birikirler ve belirtilen şişliklere neden olurlar.
çoğu insan bu şişlikleri gördüğünde alerjik bir reaksiyondan şüphelenirler. ancak ürtiker plakları bazen sıcak, soğuk, güneş ışığı, egzersiz, stres, cildin bir bölgesine uzun süreli basınç uygulanması, ateş veya çok sıcak banyoya bağlı cildin sıcaklığında ani artış veya cildi tahriş eden kimyasal bir madde (kozmetik bir madde veya sabun gibi) gibi fiziksel kaynaklı etkenler de ürtiker gelişimne neden olabilir. ürtiker plakları tüm vücudu ilgilendiren allerjik bir reaksiyonun da belirtileri olabilir:
- solunumla alınan alerjenler: polenler, hayvan tüyleri, küfler
- böcek ısırıkları (özellikle arı), bazı ilaç enjeksiyonları
- yiyecekler : fındık-ceviz gibi yiyecekler, balık ve deniz ürünleri, süt ürünleri, gıda katkı maddeleri, penisilin veya aspirin gibi ilaçlar.

insanların yaklaşık sinde yaşamları boynca en az bir kez ürtiker gelişmektedir. en sık ürtiker gözlenen yaşlar 20-30 yaşlar arasıdır. nadiren, tüm vücudu etkileyen ve yaşamı tehdit eden boyuttaki anaflaktik şok adı verilen alerjik durumlarda da ürtiker ortaya çıkar. bazı durumlarda, ürtiker plakları 6 hafta veya daha fazla süre kalabilir ve kronik (idiyopatik) ürtiker adı verilir. sıklıkla, kronik ürtikerin nedeni bulunamaz, ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.