nazolakrimal kanalin dogustan tikanikligi - Hasta Sözlük
bu oldukça yaygın bir durumdur ve aylarca sürse bile göze nadiren zarar verir. başlıca tedavi yolu, bebeğin gözkapaklarının günde iki ya da üç kez ılık su ile temizlenmesi ve etkilenen alana masaj yapılmasından oluşur. enfeksiyonun önlenmesi için antibakteriyel damlalar da kullanılmaktadır.
çoğu vakada gereken tek tedavi budur ve sorun bebek bir yaşını doldurmadan çözülür. inatçı vakalarda hekimin kanalı genişletmesi gerekli olabilir. bazen tüp sokulması veya rekonstrüktif cerrahi gerekir.
nazolakrimal kanalın (burun ve gözyaşı kanalı) doğuştan tıkalı olması, gözyaşı drenaj (boşaltım) sisteminin gelişiminin tamamlanmamış olmasından kaynaklanan bir durumdur.
normal olarak, gözyaşları ve göz sekresyonları gözyaşı kanalından drene olur (akar). bu kanal, göz kapaklarının iç köşesindeki iki ufak delikten geçerek önce burna yönelmekte, sonra da daha aşağıya inerek burun boşluğu içine ulaşmaktadır. bu drenaj sistemi kısmen ya da tamamen tıkalı ise gözyaşları gözlerden drene olamaz.
bu durumda genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde karşılaşılır. soğukalma ya da cereyanda kalma veya çevre sıcaklığının düşmesi durumunda sorun genellikle ciddiyetini artırır. ana babanın durumu tipik olarak farkettikleri ilk işaret bebeğin gözlerinde gözyaşlarının belirmesi olacaktır. gözyaşı gözde havuzlanmış olarak görülebileceği gibi damlalar halinde akıyor da olabilir. ayrıca göz kenarlarında beyaz ya da sarı renkte akıntılar ve bebek bir süre uyuduktan sonra göz kapaklarının yapışmasına neden olan bir çapaklanma da görülebilir.
nazolakrimal kanal tıkanması olan bebeklerde bazen kanal bölgesinde iltihap da gelişebilmektedir. göz altına gelen alanın şiştiği, kızardığı ve hassaslaştığı görülebilir. ayrıca bebeğin ateşi yükselebilir ve tahriş duyarlığı artabilir.