larenjit sorunsalı - Hasta Sözlük
larenjitin ilk belirtisi ses kısıklığıdır. sesteki değişiklikler enfeksiyonun ya da tahrişin derecesine bağlıdır; hafif bir ses kısıklığından fısıltı halinde çıkan ses kaybına kadar değişebilir. boğazda gıcıklanma olduğu için sık sık boğazınızı temizleme gereksinimi duyabilirsin iz. basit larenjit genellikle birkaç günde geçer; 2-3 günde geçmez ya da başka şikayetler de eklenirse doktorunuza başvurun.
çoğu kişi için larenjit kendiliğinden geçen veya antibiyotik tedavisiyle düzelen bir rahatsızlıktır. ses kısıklığı. kronik bronşit, işyerinin açık ve cereyanlı olması veya alkolizm yüzündense esas neden düzeltilmelidir.
ilaçla tedavi
larenjite bakterinin mi. virüsün mü sebep olduğunu anlamak için laboratuvar muayenesi gerekir. bakteriden olduğu saptanırsa antibiyotik tedavisi uygulanır. ilk tabletlerden sonra belirtilerin hafiflemesi gerekir. virüs veya yakıcı yabancı maddelerin solunmasından olan larenjitte sesinizi dinlendirmeniz, buhar solumanız önerilir. ilık ve rahatlatıcı sulu maddeler için.
kronik larenjitte asıl neden ortaya çıkarılmalıdır. sigara içiyorsanız derhal bırakın. kronik bronşitten olmuşsa, antibiyotikle geçmesi gerekir. alerjiden olmuşsa antihistaminik türü ilaçlar almalısınız.
larenjit, larynx (ses telleri) in enfeksiyonu veya tahrişidir. ses telleri şişer veya tahriş olursa sesler bozulur ve boğuk çıkar, bazen de anlaşılamayacak kadar hafiftir.
belirtiler
- kısık ses,
- boğazda gıdıklanma ve boğazda kuruluk,
- sürekli boğazı temizleme ihtiyacı.
akut ve kronik olmak üzere iki tip larenjit vardır. belirtiler ve tedavi her ikisinde de aynıdır. akut larenjite genelde virüsler sebep olur ama bakterilerin enfeksiyonuna da rastlanır. virüs nedeniyle olanlar tedavisiz geçebilir. başka bir hastalık sırasında, örneğin basit üşütme, bronşit, grip, veya zatürree geçirirken de larenjit olunabilir. kimyasal maddelerin solunması da kısıklığı veya sesi kaybetmeye neden olabilir. kronik larenjit fazla içki veya sigaradan. sürekli tahriş yüzünden de olabilir.