insanlar neden horlar - Hasta Sözlük
Horlamanın temel sebebi kişinin solunum sisteminde meydana gelen sorunlardır. Mesela burnundan nefes alıp vererek uyuyan birisi horlamaz, horlayan insanlarda uyurken burnundan nefes alamama sebebiyle horlamaya başlar. Bu sebeple geniz etinin alınmasını içeren geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Horlama durumuyla yatış pozisyonuda bağlantılıdır mesela genellikle sırt üstü yatan insanların horladığı görülür.
Aynen katılıyorum başlıca nedeni sigara alkol uykudan önce yiyecek yemek düzensiz beslenme sigara içilen ortamda bulunma akşam vakti evde sanki traktör sürüyormuş gibi sabaha kadar eşini rahatsız edebilirsin tedavisi mümkün olsa da benim arkadaşım da işe yaramıyor sanki her akşam sabaha kadar traktör kullanıyor rüyasında bunun bir cozumunu bilen dm atsın
HORLAMA NEDEN OLUR?

Aşırı alkol kullanma, sigara içme, yorgunluk, kötü beslenme, şişmanlık, yumuşak damak kısmının gerginliğini kaybettirerek horlamaya sebep olurlar. Burun tıkanıklıklarında, şiddetli grip ve bademcik iltihaplarında, burundan nefes almanın engellenmesiyle horlama ortaya çıkabilir.

Şikayetleri: Rahat uyuyama, uyku bölünmesi, yorgun uyanma, ertesi gün uyku hali, ağız kuruluğu, isteksizlik, halsizlik

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Kulak Burun Boğaz muayenesi, Polisomnografi (uyku testi), Nörolojik muayene, hormonal tetkikler, obesite araştırılması.
Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Burun, yumuşak damak, dil kökü, uvula(küçük dil) ile ilgili sorunlar düzeltilmeli, özellikle fazla kilolu ve obez hastalarda ilgili bölümlerden konsültasyon istenmeli ve diyet programları oluşturulmalıdır. Tedavisinde değişik yöntemler uygulanabiliyor. Size hangi tür tedavinin daha uygun olduğunun anlaşılabilmesi için önce tetkik yapılmalıdır. Bunun için de uyku laboratuvarlarından birine başvurabilirsiniz.