hodgkin hastalığı - Hasta Sözlük
Hodgkin hastalığı vücudun çeşitli organlarında ortaya çıkabilir ve belirtileri etkilediği kesime göre değişir. Göğüsteki lenf düğümlerinde solunma güçlüğü oluşturur; karaciğerde sarılığa ve karında sıvı toplanmasına yol açar. Omurgadaki lenf düğümlerini etkilediğinde çok acı verir ve omurların çökmesine sebep olur. Hastalığın ileri dönemleri kan nakli gerektirecek kadar ciddi kansızlığa yol açar. Bu hastalığa yakalananların çoğu başka hastalıklara da karşı koyamaz ve hastalık yapmayan organizmalardan bile etkilenirler. Bazı hastalarda zonaya da rastlanır.
Hodgkin hastalığının dış görünüşleriyle çok farklı olmayan üç türü bilinmektedir. Bütün tehlikeli hastalıklarda olduğu gibi tedavinin başarısı, erken teşhise bağlıdır. Hastalık yalnız bir veya birkaç düğümü etkileyecek biçimde önlendiğinde hastaların 'i, 5 yıl; 'ı ise 10 yıl yaşayabilmektedirler.
Hodgkin Hastalığı
Lenf bezlerinin ve dokularının büyümesi. Yerel olarak başlayan ve genellikle acı vermeyen bu hastalık, kısa zamanda bütün vücuda yayılır. Her yaşta insan da görülürse de en çok 25 ve 65, yaşındakileri etkiler. Erkeklerde kadınlara oranla biraz daha yaygındır.
Hodgkin hastalığının özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Bazen süreğen bir bulaşıcı hastalığı andırır. Ancak hayvanlardan geçme olasılığı olmadığından ve hasta dokularda bakteri ve virüs gibi organizmalara rastlanmadığından lösemi gibi, bir tür kanser sayılmaktadır.
Hodgkin hastalığı çoğu zaman boyundaki lenf düğümlerinin bir veya daha fazlasının büyümesiyle başlar. Bazen ilk önce koltuk altındaki veya kasıklardaki lenf düğümleri hastalanır. Hastalık yayıldıkça, belirtileri de ciddileşir. Kilo kaybı, halsizlik ve bütün vücut ta kaşıntı görülür. Ateş 2-3 gün arayla yükselir ve düşer.