hamilelikte Sabah Bulantısına Neden Olabilecek Beş Şey - Hasta Sözlük
Bir kadın hamile kaldığında ortaya çıkan mide bulantısı hissi veya kusma sadece sabahları değil, çoğu zaman tüm gün sürebildiği için "sabah bulantısı" terimi aslında yanıltıcıdır. Bazen sabahları daha kötü hisseder ve gün içinde yavaş yavaş yoğunluğu azalır, ancak ertesi gün tekrar gelir.

Sabah bulantısına neden olan şey büyük ölçüde bir gizemdir, ancak hamileliğin ilk üç ayında tüm hamile kadınların dörtte üçünü etkiler. Bazı kadınlar, bazı kadınlar ise daha şiddetli vakalar yaşarlar. Sabah bulantısından neden muzdarip olabileceğinize dair cevap arıyorsanız, kolay bir açıklaması yoktur.

Bu 5 Şey Sabah Bulantısına Muhtemel Nedenler Olabilir:

• 1. Hormonlardaki Değişiklikler.
Bunun gerçekleşmesi kaçınılmaz olsa da neden midenizin bulandığını anlamak önemlidir. Östrojen, hCG (Human Chorionic Gonadotropin) ve hatta tiroid seviyelerindeki değişiklikler hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde hızla değişir. Çoğu kadın, hCG seviyeleri en yüksek yoğunlukta olduğu sırada aynı zamanda bir "zirve" yaşar. Susuz kalmamak (evet, daha fazla su içmek), hiçbir şey içmek istemeseniz bile sabah bulantısına yardımcı olabilir.

• 2. Zayıf Mide.
Bazı kadınlar mide bakterisi geliştirir veya bazı yiyeceklere karşı hassasiyet gösterir, bu da mide bulantısı hissini artırabilir. Baharatlı yiyeceklerden veya yağlı yiyeceklerden uzak durun çünkü bunlar mide bulantısına duyarlılığı artırabilir. Bunun yerine, ıspanak, kuru meyve ve düşük şeker içeriğine sahip bazı demir açısından zenginleştirilmiş tahıllar gibi demir içeriği yüksek çok sade yiyecekler yiyin.

• 3. Bilgisayar kullanımı.
Bilgisayarda çok zaman geçiriyor musunuz? Eğer öyleyse, monitörün titremesi sabah bulantınızı daha da kötüleştirebilir çünkü gözlerinizi yorar. Titreşim neredeyse hiç fark edilmese de, bazı kadınlarda hassasiyeti artırır. Ekran arka planını yumuşak bir gölgeye ayarlamayı deneyin ve koyu renklerden ve küçük yazı tiplerinden kaçının.

• 4. Stres.
İlk hamile kaldığınızda vücudunuz stres altındadır. Artık fetüsünüzle her şeyi "paylaşmanız" gerekiyor, bu nedenle bu, üzerinde herhangi bir kontrole sahip olamayabileceğiniz doğal bir tepkidir. Sağlıksız ilişkiler, aşırı çalışma ve diğer kişisel problemler gibi dış stresi azaltmak, sabah bulantılarınızın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Hiçbir şey yapmak istemeseniz de araştırmalar, egzersizin aslında sabah bulantılarının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

• 5. Doğum Öncesi Vitaminler.
Doktorunuz doğum öncesi vitaminleri önerebilir ve siz de bebek için yeterli besin aldığınızdan emin olmak için bunları almak isteyebilirsiniz, ancak bu büyük “hapların” sindirilmesi, özellikle de hassas bir mideniz varsa, genellikle zordur. Çocukların vitaminlerine geçmeyi deneyin; en azından ilk trimester bulantısı geçene kadar.
Sabah bulantısını hafifletmenin başka yolları da olabilir, örneğin korkunç kokulardan veya güçlü parfümlerden ve losyonlardan kaçınmak gibi. Biberiye, limon özü veya hafif kokular gibi “güzel kokular” koklamayı deneyin. Zencefil ayrıca mide bulantısını hafifletebilecek bir baharat olarak kabul edilir, bu yüzden biraz zencefilli kurabiye yemeyi veya zencefilli kurabiye pişirmeyi deneyin ve yardımcı olup olmadığına bakın!
Ayrıca, çok fazla su içemiyorsanız (ama gerçekten içmelisiniz) - o zaman buz küplerini emmeyi deneyin. Soğuk içecekler yardımcı olacaktır, ayrıca ev yapımı meyve suyu da yapabilirsiniz. Son olarak, büyük porsiyonlarda değil, çok küçük öğünler yemeyi unutmayın!