hamilelikte kanama - Hasta Sözlük
Gebelikte Kanama
Hamilelik sırasında birkaç farklı şey vajinal kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir. Bunlardan bazıları ciddi durumlardır. Vajinal kanama, hamileliğin erken döneminde veya hamileliğinizin sonlarında olabilir.

Pek çok kadında hamileliğinin ilk 12 haftasında kanama veya vajinal lekelenme olacaktır. Seks sırasında rahim ağzının kanaması bu sebeplerin bir tanesidir. Kanamaya ayrıca serviks enfeksiyonu da neden olabilir. Az miktarda kanama kendi kendine durabilir.
Bazen hamilelik sırasında kanama ciddi bir sorunun işaretidir. Erken doğum yapma (çok erken doğum yapma), düşük yapma veya küçük bir bebek sahibi olma riskinizin arttığını gösterebilir.

Hamilelik sırasında kanamayı kontrol etmek

Hamileliğimizin erken döneminde kanamanız varsa, doktorunuz pelvik muayene yapmak isteyebilir. Doktorunuz ne kadar kan geldiğini ve ne sıklıkla kanadığınızı soracaktır. Ayrıca, yaşadığınız ağrıyı, ne kadar şiddetli olduğunu ve nerede olduğunu bilmek isteyeceklerdir.
Koryonik gonadotropini veya hCG'yi ölçmek için bir kan testi de yapılabilir. Bu tür maddeler hamileliğiniz sırasında vücudunuz tarafından yapılır. Hamilelik sırasında hCG seviyeleri yükseldiği için birden fazla teste ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz ayrıca Rh duyarlılığı tedavisi görmeniz gerekip gerekmediğini görmek için kan grubunuzu da kontrol edecektir. Bu, Rh negatif bir annenin kırmızı kan hücreleri üzerindeki bir protein olan Rh faktörüne saldıran antikorlar ürettiği zamandır.

Bazen ultrason, kanamaya neyin sebep olduğunu belirleyebilir. Doktorların nedenini belirleyemediği başka zamanlar da vardır.

Düşük

Hamileliğinizin ilk yarısında herhangi bir zamanda düşük veya erken gebelik kaybı olabilir. En sık olarak gebeliğin ilk 13 haftasında ortaya çıkar. Bu, tüm gebeliklerin yaklaşık% 15-20'sinde görülür.

İşaretler şunları içerir:
• Alt karın bölgesinde kramplar (adet kramplarından daha güçlü)
• Vajinadan doku geçişi
• Vajinadan kanama

Vajinal kanaması olan bazı kadınlar için kramplar çok azdır veya hiç yoktur. Bazen de kanama durur ve hamilelikleri normal bir şekilde ilerler. Diğer zamanlarda ise kramp ve kanama güçlenir ve kadın düşük yapar.

Düşükten sonra rahminizde bir miktar doku kalırsa kanama devam edebilir. Doktorunuz ek tedavi önerebilir. Dokuyu atmak için ilaca ihtiyacınız olabilir. Doku ayrıca dilatasyon ve kürtaj veya D