Grup B Streptotok - Hasta Sözlük
Grup B Streptotok

Grup B Streptotok Testi ne zaman yapılır?

Potansiyel olarak tehlikeli Grup B streptococcus (GBS) enfeksiyonunu tarayan Grup B streptotok testi genellikle 35 ila 37. haftalarda yapılır.

Kimin teste girmesi gerekiyor ve neden?

Birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, tüm hamile kadınları üreme ve genito-üriner sistemlerde yaşayan bir bakteri olan Grup B streptokok için rutin olarak test eder. Grup B strep'i (size streptokok boğazına neden olan A Grubu streptokoklardan farklıdır) herkeste olabilir, ancak çok az kişi bundan hastalanır. Ancak hamilelikte bu bir endişe kaynağıdır, çünkü idrar yolları ve rahim enfeksiyonlarına neden olabilir ve doğum sırasında anneden bebeğe geçerse bebeğe çok zararlı olabilir. Doktorunuz testi teklif etmezse, sormak isteyebilirsiniz: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri şu anda tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarına testi isteyen herhangi bir hastaya vermelerini tavsiye etmektedir.

Bazı pratisyen hekimler, aşağıdaki risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahip olan tüm kadınlar için tedavi lehine testi yapmayı tercih eder: erken doğum, daha önce GBS enfeksiyonu olan bir çocuk, doğum sırasında ateş, idrarda GBS varlığı veya membran rüptürü (" su kırılması ") doğumdan 37 hafta önce veya 18 saatten fazla süre önce.

Test Nasıl Yapılır?

Bu hızlı ve ağrısız testte, doktorunuz vajinanızdan ve rektumunuzdan bir pamuklu çubuk alır. Örnek, Grup B strepinin varlığını test etmek için bir kültür için laboratuvara gönderilir.
Test sonuçları ne zaman çıkar ve nasıl yorumlanır?

Sonuçlar 24 ila 48 saat içinde çıkacaktır. Testiniz bakteriyi taşıdığınızı gösterirse, doğum sırasında ve doğum sırasında intravenöz antibiyotiklerle tedavi edilirsiniz. Hamile kadınların yaklaşık üçte biri GBS bakterisini taşıyor olsa da, bebeklerinin çok azının aslında bir enfeksiyon geliştirdiğinden emin olabilirsiniz - belki de her 200'de 1.

Bir bebek GBS ile enfekte olursa, semptomlar değişebilir. Doğumdan sonraki 7 gün içinde gelişen "erken başlangıçlı" enfeksiyonu olan bebekler zatürre, sepsis (kan enfeksiyonu) ve / veya menenjitten muzdarip olabilir. 7 gün ile 3 ay arasında gelişen "geç başlangıçlı" enfeksiyonu olan bebeklerin menenjit olma olasılığı en yüksektir. Enfekte bebekler yaklaşık 10 gün intravenöz antibiyotiklerle tedavi edilir. Çoğu durumda, bu tedavi bebeğe kalıcı zarar gelmesini önlemede etkilidir.