eski bir istanbul hanımefendisi anlatıyor; - Hasta Sözlük
eski bir i̇stanbul hanımefendisi anlatıyor;

yıl 1919. i̇stanbul baştan aşağı i̇ngilizlerin işgali altındaydı. liseyi yeni bitirmiştim. güzel bir kızdım. dünür gelmeye başladılar. biri avukatmış. gösterdiler uzaktan, boylu poslu yakışıklı bir delikanlıydı, beğendim.

nişanlandık. nişanlımı seviyordum. mutlu bir yuva kurmak hevesi ile lamba ışığının altında sabahlara kadar oyalar örüyor, çeyizler hazırlıyordum. ama çok geçmedi ki mahallede bir dedikodu yayıldı.

(ayşe'nin nişanlısı avukat değilmiş, ipsizin biriymiş, üstelik cami önlerinden tabut taşıyarak karnını doyuruyormuş.) dediler. alt üst oldum, babam götürdü, uzaktan izledik, gerçekten de tabut taşıyordu. yıkıldım. nişanı atıp, ayrıldık.

aradan 5 yıl geçti. evlenmiştim, bir de çocuğum olmuştu. 1924 yılıydı. artık ülkemiz özgürdü. bir gün beyoğlu'nda rastladım ona. oğlum yanımdaydı. beni görünce titredi, ceketini düğümledi. saygı göstererek durdu önümde.

“vaktiniz varsa size bir çay ikram etmek isterim" dedi. "olur." dedim. bir büroya girdik. burası bir avukatlık bürosuydu ve kapıda adı yazıyordu. i̇çerde yardımcıları çalışıyordu. "siz gerçekten avukat mısınız?" dedim. "evet" dedi.

"peki, avukatsanız neden cami önlerinden tabut taşıyordunuz ?" diye sordum.

durdu, başı öne eğildi. "beni affedin" dedi. "i̇stanbul işgal altındaydı, her taraf i̇ngiliz askeri kaynıyordu. her şeyi didik didik arıyorlardı. biz de anadolu'ya, milli kuvvetlere ancak, cenaze süsü vererek tabutlarla silah kaçırıyorduk. bu ülke için hayati bir işti. bunu size söyleyemezdim..!!"

bu vatani canlarini ve aşklarini feda edebi̇lenlere borçluyuz.