yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

15 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

mide düşüklüğü - #4097

Sağlam vücutta mide karın boşluğunun ortasol kesiminde bulunur. Bu doğal yerinden daha aşağıya kaymasına mide düşüklüğü (gastroptoz) denilir. Mide çeperinin yalız kaslarının kolay yıpranabilir ve güçsüz olması, mideyi gövde boşluğunda tutan bağların esnekliğinin az olması gibi doğuştan gelen bazı koşullar mide düşüklüğüne uygun bir ortanı hazırlar. Böyle bir kimsenin ileride birtakım özel durumlarla karşılaşması, örneğin birkaç defa gebe kalması, ikiz doğurması, karın boşluğu için de şu veya bu nedenle sıvı birikmesi, aşırı ve hızlı zayıflaması, uzun kas çabaları göstermesi, karın ameliyatı geçirmesi vb., midenin düşmesine yol açabilir.
Mide düşüklüğü genellikle ince uzun ve güçsüz yapıda, göğüs kafesi dar, karın boşluğunda göbeğin hemen üzerinde ve en alt kaburgaların altında kalan kesimi dar olan kimselerde görülür. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır. Çoğunlukla mide gevşemesiyle ve böbrek, bağırsaklar ve kalınbağırsak düşüklüğü ile birlikte olur.
Hafif durumlarda mide düşüklüğü hiç farkedilmeyebilir. Ağır durumlarda sindirim bozuklukları yapar. Hasta yemekten sonraki ilk saatlerde bel düzeyinin altında, yani düşük midenin bulunduğu yerden ağırlık ve gerilme duyar. Sindirim uzun sürer, zor ve ağrılı olur. Geğirme ve esnemeler sıklaşır; zaten düşük bir mideyi taşımakta olan bağlar mide yemekle dolduğundan yükleri artar ve bel bölgesinin arka kesimi ağrır.
Sindirimle ilgili bütün bu sıkıntılar mekanik nedenlere dayandığından, yani yemekle ağırlaşmış midenin daha da düşmesinden ileri geldiğinden hasta ayaktaysa bu sıkıntılar fazlalaşır; oturunca azalır. Bu nedenle ağır durumlarda hastanın yemekten sonra 2-3 saat yatması uygun olur.
2 adet entry daha var!
hastasozluk hastasozlukcom