Diyabetle Yaşamayı Öğrenmek - Hasta Sözlük
Seyahat

Seyahat, hayatın baharatının bir parçasıdır. Küçük bir sahne değişikliği, şeker hastaları için de iyidir. Ancak ortam değişikliğiyle birlikte kişisel bakım rutinlerinde bir değişiklik gelir. Bir şeker hastası olarak, sağlık bakım ekibinize danışarak, rutinlerinizdeki değişiklikleri önceden planlamalısınız. Mümkün olduğunca önceden planlayın.
• Yanınızda yeterli miktarda malzeme taşıyın, böylece başlangıçta planladığınızdan daha uzun süre uzak kalırsanız, malzeme aramanıza gerek kalmaz.
• Ayrı bir durumda, idrar veya kan testi ekipmanınızın yanı sıra insülin, şırıngalar ve pamuklu çubuklar taşıyın. Bu eşyaları uçakta, trende veya otobüste kontrol ettiğiniz valizlere koymayın.
• Şeker hastası olduğunuzu gösteren bir kimlik ve ilacınız ve dozajınız hakkında bilgi. İnsülin ve şırıngalarınız için doktorunuzdan bir reçete taşıyın. Olası kusma ve ishali gidermek için antinausea ilacının yanı sıra ilaç taşıyın.
• Yemeğinizi seyahat planlarınıza göre değiştirmeyi planlayın. Örneğin, araba ile seyahat ederken, insülin reaksiyonunu önlemek için yanınızda fazladan yiyecek bulundurmayı planlayın. Sert şekerleme, kuru üzüm, kraker veya meyve şekeri saklayabilirsiniz.
• İnsülininizi, aşırı sıcak olabileceği veya ısıya veya güneşe maruz kalabileceği bir bagaj veya torpido gözü yerine, arabanın içi gibi serin bir yerde saklayın.
• Uçuyorsanız, havadayken insülin enjeksiyonu yaptırmanız gerekirse, insülin enjeksiyonu prosedürünüzü değiştirmeye hazır olun. Yüksek irtifalı bir uçuşta kabindeki basıncı dengelemek için insülin şişenize normal hava miktarının yaklaşık yarısını koymayı planlayın.
• Değişen saat dilimlerinin farkında olun ve insülin enjeksiyonlarınızı yapın ve öğünlerinizi bulunduğunuz zaman dilimine göre değil, evinizin saatinde yiyin. Sağlık ekibiniz, iki saat veya daha uzun süreli zaman dilimi değişikliklerini önceden planlamanıza yardımcı olacaktır.
• Seyahat etmek özel strese neden olduğundan, diyabetinizin kontrol altında olduğundan emin olmak için glikoz seviyenizi sık sık test etmeye devam etmeniz önemli olacaktır. Yüksek şeker değerleri fark ederseniz, daha fazla egzersiz yapmaya ve karbonhidrat alımınızı azaltmaya çalışın. Glikoz seviyeniz egzersiz ve karbonhidratlarla kontrol edilemiyorsa, sağlık ekibiniz size insülin dozlarındaki değişikliklerle ilgili takip talimatlarını verecektir.

Dışarıda yemek

Dışarıda yemek yemek hem sizin için hem de arkadaşlarınız için eğlenceli olabilir. Aradaki fark, bir şeker hastası olarak, yemeğinizi genel yemek planınıza ve her gün için ayrılan değişimlere uydurmayı hatırlamak isteyeceğinizdir. Yüksek şekerli yiyecekleri minimumda tutmaya ve çok tuzlu gıdalardan kaçınmaya dikkat etmek isteyeceksiniz. Bir öğünde farkında olmadan çok fazla kalori tüketmemek için porsiyon boyutlarını izleyin.
• Yemek planınıza aşina olun. İyi bilin. Hepsini hatırlayamıyorsanız, yanınızda bir kopyasını taşıyın. Değişim listelerinizdeki yiyeceklere ve porsiyon boyutlarına aşina olun.
• Sipariş vermeden önce yemeğin nasıl hazırlandığı hakkında soru sorun. Yemek gecikmelerinden ve uygunsuz yemeklerden kaçınmak için ev sahiplerinize veya misafirlik yaptığınız restoranlara diyabet hastası olduğunuzu söyleyin.
• Yerel restoran sahiplerinden daha fazla menü çeşidi, daha fazla salata barı ve daha iyi içecek seçenekleri sağlamalarını isteyin. Güçlü bir tüketici olun ve arzunuzu ve ihtiyaçlarınızı bilin.
• Restoranlarda ikame isteyin. Eğer uygun yiyecekler yemeğin bir parçasıysa, onların yerine başka bir yiyecek isteyin veya sadece bazı yiyecekleri atlayın, ancak yemeğinizin kalori ve dengesini koruyun. Sos veya et suyu ile hazırlanmayan yiyecekleri seçin. Ekmekli veya kremalı yemeklerden kaçınmaya çalışın; kalorilerde muhtemelen daha sade gıdalardan daha yüksek olurlar.

Yaşlı Şeker Hastalarının Bakımı

Diyabetli bazı yaşlı kişiler, diyabetik bakımlarının rutinini stresli bulurlar ve bazen hastalıklarının kontrolü için verilen tavsiyelere uymazlar. Hanenizde diyabetik kontrole özel dikkat gerektiren daha yaşlı bir akrabanız varsa, doktorların talimatlarını pekiştirerek, hastalığın sürekli kontrolüne ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak ve kişiye kişisel bakım rutinlerinde yardımcı olarak destek olabilirsiniz. Dikkatli banyo yapmak ve ayakların ve dişlerin bakımı zararlı enfeksiyonları önleyebilir.
Pek çok yaşlı şeker hastası kronik hastalıklara sahiptir ve sosyal hizmet ve evde sağlık bakım gruplarının yardımını faydalı bulmaktadır. Evlerinde yaşamaya, kendilerine bakmaya devam edemeyenler, korunaklı bakım tesislerine taşınmayı düşündüler. Huzurevlerinde veya huzurevlerinde yaşayan yaşlılar, yemeklerin ve yaşam tarzının bu hastalığı kontrol altına almaya yardımcı olması için, diyabetik ihtiyaçlarını hemşirelere ve sorumlu diğer kişilere bildirmelidir.
Diyabetle Yaşamayı Öğrenmek

Diyabet, tedavinizdeki kişisel rolünüzün yaşam kaliteniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bir hastalıktır. Sağlık bakım ekibiniz, daha normal bir hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilecek kişisel rutinler için takip etmeniz için size rehberlik edecektir.
Bir diyabet hastası olarak, kişisel bakımınızın bir kısmına daha önce yaptığınızdan biraz daha fazla ilgi gösteremeyeceksiniz. Sağlık bakım ekibiniz size cildinizin, ayaklarınızın ve dişlerinizin bakımı ile ilgili özel ipuçları sağlayacaktır. İyi cilt temizleme alışkanlıklarını sürdürmek, cildinizin sağlıklı kalmasına ve vücudunuzu etkili bir şekilde korumasına yardımcı olabilir. Derhal, yanık, kesik ve morluklar gibi küçük yaralanmaları tedavi etmek, cildinizin düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve problemi önler. Sağlık ekibiniz, birçok şeker hastasında kan dolaşımının azalması genellikle ilk önce bacaklarda ve ayaklarda fark edildiği için, ayak bakımına verilen önemin iyi bir şekilde çalışmanıza yardımcı olabileceğini açıklayacaktır. Yetersiz diyabetik kontrolden kaçınmak, damar sistemi sorunları, böbrek hastalığı ve göz zorlukları gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık ekibiniz ayrıca genel hijyen, hasta olduğunuzda ne yapmanız gerektiği, seyahat ederken ve yemek yerken ne yapmanız gerektiği, sosyal içme konusunda ne yapmanız gerektiği ve cinsel endişeler hakkında size talimat verecektir. Yaşlıysanız, sağlık bakım ekibiniz size evde sağlık bakımınız için özel düzenlemeler hakkında bilgi verecektir.
Ailenizin diyabetinize olan duygusal uyumu, sağlık ekibinizin sizinle ve aile üyelerinizle tartışacağı önemli bir endişe olacaktır. Ailenizin sağlık eğitimine hemen başlanmalıdır. Aile üyeleri, diyabetin bulaşıcı olmadığını ve herhangi bir fiziksel temasla bulaşmadığını çabucak öğrenecekler. Sizin ve aileniz diyabetle yaşamayı öğrendikçe, hepiniz yaygın akut ve kronik komplikasyonlara ve bunların olası önlenmesine, sağlık ekibinize bir çağrı yapılmasını gerektiren durumların nasıl anlaşılacağına, kan ve / veya idrar testi gibi becerilere aşina olacaksınız. gerekirse enjeksiyon teknikleri. Sağlık ekibiniz, her ziyarette sürekli eğitim sağlayarak hastalığınızla rahat bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacaktır.

CİLT BAKIMI

Diyabet, cildinize besin sağlayan minik kan damarlarında değişikliklere neden olabileceğinden, uygun cilt bakımı, bakteri ve mantar enjeksiyonlarının önlenmesi, sinir duyumlarının etkilenmesi, kuru, kaşıntılı cilt ve diğer cilt rahatsızlıklarının önlenmesinde özellikle önemlidir. Sağlık ekibiniz kişisel hijyeniniz için günlük kurallar önerecektir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:
• Banyodan sonra cildinizi özellikle deri kıvrımlarında, koltuk altlarında ve kasıklarda kuru tutun. Kuru kalmana yardımcı olması için talk pudrası kullan.
• Banyo yaparken aşırı sıcak sudan kaçının ve cildinizi yağlamak için çok güçlü bir sabun kullanın. Sert ve çok parfümlü sabunlardan kaçınmaya çalışın.
• Soğuk kış aylarında havayı nemlendirmek için evde nemlendirici kullanın. Nem düşük olduğunda cildinizi nemlendirmek için kayganlaştırıcı bir cilt yağı kullanın.
• Ellerde veya ayaklarda oluşabilecek herhangi bir yaralanmaya hemen müdahale edin. Sinir duyusu bozukluğu olan kişiler, özellikle bacaklarda ve ayaklarda enfeksiyonlara daha duyarlı olma eğilimindedir. Ayakkabılardan kaynaklanan basınç yaralanmaları veya cildinizin rengindeki değişiklikler ve açık yaraların uygun şekilde yönetilmesi gibi değişiklikler için profesyonel yardım alın. Ayaklarınızı sık sık kontrol edin çünkü ayaklarınızda bir yaralanma hissetmeyebilirsiniz, diyabet sinir değişiklikleri ile his azalması yaratır.
• Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının çünkü bu yanıklar enfeksiyon, dehidratasyon ve değişen diyabetik kontrol nedeniyle bir diyabetik için ciddi olabilir.