Dişlerinizi Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları - Hasta Sözlük
Dişlerinizi Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Genel olarak iyi bir sağlık durumuna ulaşmak için, iyi bir ağız sağlığı önemlidir. Dişlere özen gösterilerek çürük oluşumuna bağlı diş çürümeleri önlenebilir. Ayrıca dişlere yapışan bir film olan plak, iyi bir ağız bakımı verilerek önlenebilir. Plak filmi çok yapışkandır, bu nedenle dişlerde birikecek bakteri ve şekeri çeker. Bu nedenle diş bakımı, ağzın ağrımasına neden olan sağlıksız diş eti ve boşluk oluşumunu engeller.

Dişler, zayıf diş bakımından nasıl etkilenir?

Yukarıda belirtildiği gibi, zayıf diş bakımı, bakteri ve şekerli maddeleri ağzınıza davet eder. Bakteriler şekeri asitlere ayırır. Bakterilerin ürettiği bu asitler diş minesini yiyor ve dişlerde deliklere neden oluyor. Bu delik oluşumuna boşluklar denir. Ayrıca plak, diş etlerinde gingivitis adı verilen bir hastalığa neden olur. Diş eti iltihabının bir sonucu olarak diş etlerinin rengi kırmızıya döner. Genellikle diş etleri pembe renktedir ve bu diş etleri dişleri doğru yerde tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle kötü ağız bakımı, dişleri etkileyen sağlıksız bir diş etine neden olur.

Diş fırçalamak ağız sağlığınızı korumanıza nasıl yardımcı olur?

Kötü ağız hijyeni birçok ağız sorununa davetiye çıkarır. Ağız bakımı yapmanın mümkün olan en basit yolu düzenli fırçalamaktır çünkü düzenli fırçalama birçok ağız problemini ortadan kaldırır. Şimdi fırçalamanın bize nasıl yardımcı olduğunu görelim. Plak, çok yapışkan olan bir bakteri filmidir. Bu plak sürekli olarak ağız içinde oluşur. Bu bakteri potansiyel olarak tehlikeli olmasa da diş yüzeyinde bir günden fazla kalırsa koloniler oluşturur ve bize çok zararlı enzimler salgılar. Bu nedenle plak çıkarılırsa diş etlerimizi ve dişlerimizi sağlıklı tutabiliriz. İşte burada, fırçalama devreye giriyor. Fırçalama, plağı yok etme rolünü üstlenir. Düzenli fırçalama, vebayı diş yüzeyinden uzaklaştırır ve böylece onu çürümeye karşı korur.

Doğru fırçalama nasıl yapılır?

Fırçalama günde iki kez yapılmalıdır. Dişlerinizi aşırı fırçalarsanız, bazı olumsuz etkilere de yol açar. Bunun nedeni, aşırı fırçalamak dişlerinizin aşınmasına neden olmasıdır. Bu, tüm periodontal yapının bozulmasına yol açar. Ayrıca yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalamalısınız ve fırçayı sık sık değiştirmeyi unutmayın.
İyi bir fırçalama etkisi elde etmek için, fırçayı 45 derecelik bir açıyla yerleştirin ve aşağıya doğru kısa vuruşlarla fırçalamaya başlayın. Bu nazikçe yapılmalıdır. Yaklaşık 4-5 dakikalık bir süre boyunca dişlerin her bir bölümüne on vuruşa kadar fırçalayın. Dilinizi de temizleyin çünkü dilde bazı bakteriler var.
Fırçalama sırasında diş etleriniz kanamaya başlarsa dişlerinizde kesin bir sorun vardır. Fırçalarken diş etlerini nazikçe tutun. Bu diş etlerine herhangi bir zarar gelmesini önleyecektir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra temiz olup olmadığını kontrol etmek için tırnağınızla diş yüzeyini kazıyın. Kazıma sırasında beyaz bir film çıkarsa fırçalama etkili olmaz. Dişiniz temizse beyaz film çıkmaz.

Dişlerinizi Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

• Günde iki kez, biri kahvaltıdan sonra, diğeri uyumadan önce dişlerinizi fırçalayın. Mümkünse, öğle yemeğinden veya tatlı atıştırmalıklardan sonra dişlerinizi fırçalayın.
• Her dişi tek tek fırçalayın. Bazı insanlar sadece ön dişlerini fırçalama eğilimindedir.
• En az 3 dakika fırçalayın.
• Her zaman yumuşak bir diş fırçası kullanın, yani diş fırçasının yumuşak kılları olmalıdır. Ayrıca diş fırçanızı periyodik olarak değiştirdiğinizden emin olun.
• Dişleri sağlıklı tutmak için diş ipi kullanmak hayati önem taşır. Çünkü diş ipi, diş fırçasının giremediği yerlerde bulunan yiyecekleri temizler.
• Her şeyden önce yılda en az iki kez bir diş hekimine danışmak çok önemlidir. Diş hekimi, dişlerinizin temiz ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Diş hekimi, dişlerinizi nasıl fırçalayacağınız ve diş ipi kullanacağınız konusunda önerilerde bulunacaktır.

Fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, yediğiniz ve içtiğiniz yiyeceklerin de ağız sağlığınız üzerinde etkisi vardır. Dişlerinize plak çektiği için şekerli gıdalardan kaçının. Yeterli çiğnenmesi gereken yiyecekleri tüketin. Bunun nedeni çiğnemenin plak nedeniyle kaybedilen kalsiyumu geri kazandıran tükürük üretmesidir. Diyetinize bol miktarda protein, kalsiyum, B vitamini ve C ekleyin. Bu, iyi bir diş bakımı sağlar.