baş ağrısı i̇laçsız nasıl geçer? - Hasta Sözlük
baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer?
baş ağrısı gün içerisinde beklenmedik şekilde başımıza gelebilir. bu tür durumda hem iş veriminde düşüklük hem de herhangi eylem yapmak istemeyiz. klasik olarak direkt ilaç müdahalesi yapmak isteriz. ancak baş ağrısını ilaçsız bir şekilde geçirmekte mümkün olabilmektedir. baş ağrısını ilaçsız gidermek için yapılacaklar listesini sizler için oluşturduk.
1. su içmeyi deneyin: genellikle baş ağrısı suyu yeterli tüketmemekten meydana gelmektedir. yeterli su alınmadığında dehidratasyon meydana gelmektedir. vücut susuz kaldığında gelen bu olay baş ağrısını tetikleyerek uyarır. havaların sıcak olduğu durumlarda ciltte buharlaşma ve solunum yolu üzerinden 500-700 milimetre su kaybı yaşanmaktadır. i̇drarla birlikte 1 litre su kaybına yol açan vücut için takviye alınması gerekmektedir. günde bireylerin 2-2,5 litre su alması düzgün çalışan vücudu da getirecektir. kilonuza göre günlük içmeniz gereken su miktarı değişebilir.
2. bitki çayı i̇çin: bitki çayları günümüzde gittikçe yaygınlaşmaya başladı. rahatlatıcı etkisiyle birlikte gevşeme etkisi sağlamaktadır. baş ağrısında kullanabileceğiniz bitki çayları papatya, ada çayı, zencefil ve yeşil çay baş ağrısı probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır. gün içerisinde sabah veya akşam olarak kullanabilirsiniz. bitki çayı hazırlanırken yüksek derece kaynatılmalı ve belli miktarda konulduktan sonra 2-3 dakika bekledikten sonra hepsi tüketilmesi gerekmektedir.
3. ilık duş yapın: duş alma şansınız varsa rahatlatıcı etki sağlayacak duşunuzu yapabilirsiniz. ilık duş almak bütün vücuda rahatlama etkisi sağlayacaktır. bünyenizi toparlayacak etki sağlayarak baş ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz.
4. yüzünüzü soğuk suyla yıkayın: gün içerisinde yüzümüzü yıkamayı unutabiliriz. soğuk su etkisi sağlamak vücuda canlandırıcı etki sağlayacaktır. bu sayede daha da etkin bir şekilde kalmanıza baş ağrınızı azaltacak etki sağlamasına neden olacaktır.
5. gürültülü ortamdan uzak durun: gürültü içerisinde yer almak baş ağrınızı daha da tetikleyen alanlardan bir tanesidir. ortam içerisinde sesi azaltmak, telefondan uzaklaşmak, elektronik cihazları kapatmak gibi yaşayacağınız ortamda baş ağrısını biraz daha azaltacaktır. eğer üzerine migreniniz varsa da tamamen sessiz ortam içerisinde yer almanız gerekmektedir.
6. nefes egzersizi yapın: düzgün nefes alıp vermek bünyeye rahatlık vermesiyle birlikte gevşeme etkisi de sağlayacaktır. en etkin nefes egzersizi olarak 5 dakika boyunca 7 saniye yavaş ve derin nefes almak 4 saniye boyunca nefesi tuttuktan sonra 8-9 saniye nefesi yavaşça tamamen vererek egzersizi tamamlayabilirsiniz. yapılan nefes egzersizi daha da rahatlama etkisi sağlayarak baş ağrısını azaltacaktır.
7. ortam işıklarına dikkat edin: eğer karanlık bir ortam içerisinde telefon, bilgisayar veya televizyon kullanıyorsanız bu durumu değiştirmeniz gerekecektir. ortam ışığının tek bir yerde olması baş ağrınızı daha da tetikleyecektir. bu durum içerisinde elektronik cihazlarını kapatmalı veya lamba ışığını yakmanız gerekmektedir.
8. komik videolar i̇zlemeye çalışın: yoğun iş stresi veya hayatınızda kötü giden durumlar yer alıyorsa gülmeye çalışın. yoğun stres durumu içerisin vücut reaksiyon vererek durumu haberdar etmektedir. bu durum karşısında gülümsemek sizlerin ilacı olabilmektedir. komik videolar izlemek vücudu rahatlatma etkisi sağlayacaktır.
9. uyku düzeni sağlayın: baş ağrısı sürekli olarak devam ediyorsa uyku düzeninize dikkat edin. çok geç saatlere kadar kalmak veya çok geç saatlerde kalkmak vücut dengesini bozmaktadır. süreç içerisinde gün içerisinde 20 dakikalık uyku süresi sağlayarak vücut uyku zamanınızı ayarlayabilirsiniz. i̇lk başlarda gün içerisi sizlere az gelerek daha fazla uyumak istersiniz. başlangıç olarak zor olsa da bu duruma alışkanlık ederseniz dinlendirici uyku sağlayarak gün içerisinde daha etkin bir şekilde kalabilirsiniz.