Kasık, koltuk altı, boyun ve/yada diğer deri kıvrımlarında ortaya çıkan, deride kalın­laşmış koyu renkte yamalar şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır.

Kahverengi yada siyah kadife benzeri lekeler kasık veya boyun gerisinde görülür, ancak alt dudak ve çene de dahil olmak üzere herhangi bir deri kıvrımında da yer alabilir.

Nedenleri: Bu konum çoğu zaman aşırı kilodan yada, çok nadiren de olsa bir tümörün varlığı sebebiyle olabilir.

Akantozis nigrikans için risk faktörleri şunlardır:

Şişmanlık
Olağanüstü yüksek insülin düzeyleri olması
Tip 2 diyabet olması
Nişasta ve şeker bakımından varlıklı bir beslenme düzeni
Afro-Amerikan kökenli insanlar da diğer ırksal türetme insanlardan daha akantozis nigrikans gelişme olasılığı daha fazladır.
Tanı:

Doktorunuz emareler ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır ve fizik muayene yapacaktır. İstenebilecek testler şunları içerebilir:

Cilt biyopsisi
Kan testleri
Endoskopi diğer nedenleri ekarte etmek için
Radyolojik görüntülemeler öteki sebepleri ekarte etmek için
Tedavi

Akantozis nigrikans yaşamı tehdit eden bir vaziyet değildir. Bununla beraber, insülinin yüksek düzeyde olduğu durumlarda hipoglisemiye neden olabilir. Bu da, şok, koma ve ölüme yol açabilir. Sizin için en iyi tedavi planı hakkında doktorunuzla mevzuşarak muayene ve tetkiklerinizi yapmış oldurmanızı öneririz.

Önleme

Akantozis nigrikans yakalanma olasılığını azaltmak için, sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun, tertipli insülin düzeylerini kontrol edin ve normal bir seviyede tutun.